Fatalna propozycja ws. in vitro

W zeszłym tygodniu minister zdrowia wysłał do konsultacji społecznych projekt ustawy o "leczeniu" niepłodności. "Rzeczpospolita" dotarła do opinii prawników, którzy przygotowali ją dla zespołu ekspertów episkopatu ds. bioetycznych. Czytamy m.in., że "w perspektywie nauczania Kościoła nie ma możliwości poparcia tego projektu w procedurze legislacyjnej".

Przede wszystkim, ustawa dotyczy jedynie in vitro, nie ma w niej ani słowa o rzeczywistych metodach leczenia bezpłodności.

Prawnikom nie podoba się przede wszystkim dostępność procedury dla wszystkich osób, także dla samotnych kobiet. Co więcej, nie musiałby udowadniać, że wcześniej leczyły się na niepłodność. Prowadzi to do tego, że projektodawca nie wymaga, by osoby starające się o in vitro, udowodniły, że ich związek trwa od dłuższego czasu.

Problemem jest także brak sankcji za złamanie zapisanych w ustawie zakazów. Jeden z autorów opinii powiedział w rozmowie z "Rzeczpospolitą": - Poszczególne artykuły mówią o zakazie testowania zarodków w celu ich selekcji, jest zakaz pobierania komórek rozrodczych ze zwłok, a także wprowadzenia zmian genetycznych. Tyle, że nie przewidziano kar. Czyli dalej będzie wolna amerykanka.

Prawnicy poświęcili w swojej opinii także dużo miejsca statusowi zarodka. Zauważyli, że traktowany jest jako rzecz. Projekt ustawy nie mówi również nic o szczególnych obowiązkach ośrodków wspomaganej prokreacji utrzymania zarodków przy życiu.

Na koniec prawnicy podkreślają, że ewentualny udział Kościoła w "kompromisie politycznym zmierzającym do poparcia zreferowanej ustawy nie służy osiąganiu większego dobra".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • halina
  24.07.2014 12:44


  przeciez to widac ze to jest gra nerwow a nie leczenie kobiet......

  stosuja metody jeszcze niesprawdzone w 100%

  ale przynoszace duze dochody

  a nieswiadomosc ludzka jest przerazajaca
 • pcc
  24.07.2014 14:33
  Trzeba było 5 lat temu Kościołowi poprzeć kompromisową propozycję Gowina, gdy miał jeszcze w PO wpływy a Tusk się nie umocnił. Ale biskupi obliczyli swoje siły i uznali, że wywalczą 100% tego co chcą. Przeliczyli się. Kto teraz będzie odpowiedzialny za rzeź dzieci, gdy PO z SLD i Palikotem uchwalą tę ustawę? Ci, którzy na Gowina wrzeszczeli "zdrajca".
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.