Zarząd woj. śląskiego zarezerwował 100 tys. zł na rzecz katedry w Sosnowcu - poinformował w czwartek Witold Trólka z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach. Pieniądze mogą zostać wykorzystane m.in. na ratowanie uszkodzonej w pożarze polichromii.
W sosnowieckiej katedrze w nocy z 28 na 29 października wybuchł pożar. Nad nawą główną, prezbiterium i transeptem niemal w całości spaliła się więźba dachowa. Gdzieniegdzie pozostały kikuty konstrukcji dachowej (głównie nad częścią nawy głównej). Uszkodzona jest też część polichromii, która została w dużej części zalana podczas gaszenia pożaru. W jednym z miejsc, na skrzyżowaniu naw - jak informowała zastępca śląskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków dr Aneta Borowik - odnotowano trzy duże ubytki "w warstwie raczej ornamentalnej niż figuratywnej".
W czwartek Borowik powiedziała PAP, że na skrzyżowaniu naw "odpadły kolejne fragmenty polichromii". "Te fragmenty odpadły ze sceny koronacji Matki Boskiej. Nie są to zbyt duże fragmenty" - przyznała. Dodała, że ubytki w tej kompozycji wstępnie określono na ok. 20 proc.
Według zastępcy śląskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków "świadczy to, o tym, że polichromie wymagają podjęcia natychmiastowych prac konserwatorskich". "Trzeba te niestabilne fragmenty polichromii wykonanej w technice tłustej tempery podkleić" - dodała Borowik. Poinformowała też, że wszystkie części polichromii są gromadzone przez konserwatora dzieł sztuki.
Priorytetem, jak dodała Borowik, jest obecnie postawienie wewnątrz katedry rusztowań, które umożliwiłyby rozpoczęcie prac konserwatorskich. Poinformowała, że w piątek będzie w tej sprawie rozmawiała z proboszczem parafii.
Witold Trólka z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego poinformował w czwartek, że zarząd woj. śląskiego zarezerwował w budżecie województwa 100 tys. zł w ramach tzw. dotacji celowej na prace interwencyjne. Dodał, że w czwartek odbyło się w tej sprawie posiedzenie komisji przyznającej dotacje na renowacje zabytków (powołanej przez marszałka województwa śląskiego). "Parafia już złożyła wniosek o przyznanie dotacji. Został on w czwartek oceniony pozytywnie. Zdaniem komisji pieniądze mogą zostać wykorzystane m.in. na ratowanie polichromii Włodzimierza Tetmajera" - dodał Trólka. Ostateczną decyzję o przyznaniu dotacji podejmą radni sejmiku śląskiego na sesji w dniu 17 listopada.
Od kilku dni trwają w katedrze prace zabezpieczające. Nadpalona konstrukcja, na podstawie projektu opracowanego przez rzeczoznawcę-specjalistę od konstrukcji, zostanie nad nawą wzmocniona i pokryta brezentem; z kolei nad transeptem i prezbiterium powstanie tymczasowa niewielka konstrukcja chroniąca sklepienie i polichromie pod nim.
Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu została wybudowana w latach 1893-1899, według projektu Karola Kozłowskiego. Budowla o cechach neoromańskich wzniesiona została jako trójnawowa bazylika z transeptem i wydłużonym prezbiterium zamkniętym półkolistą absydą. Znana jest m.in. ze względu na unikatowe malowidła wykonane przez Włodzimierza Tetmajera (sceny figuralne) i Henryka Uziembłę (motywy ornamentalne). Na uwagę zasługuje m.in. neomanierystyczny ołtarz główny (kopia krakowskiego ołtarza z kościoła Bożego Ciała) z obrazem Wniebowzięcia NMP namalowanym przez Tetmajera, neoromańska ambona, neobarokowe ołtarze boczne, a także witraże wykonane w latach 1932-1938 według projektu Jana Bukowskiego.
Decyzją papieża Jana Pawła II, po utworzeniu 25 marca 1992 r. diecezji sosnowieckiej, kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu został podniesiony do godności Katedry Biskupa Sosnowieckiego.
Praktyka ta m.in skutecznie leczy głębokie zranienia wewnętrzne spowodowane grzechem aborcji.