Kleszcze atakują, trzeba się bronić

Prawie 3 tys. osób zachorowało w Polsce na boreliozę w I kwartale br. To o 200 przypadków więcej niż przed rokiem - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Kleszczy jest u nas coraz więcej, a naukowcy alarmują, że nawet co trzeci jest zarażony i może przenieść wiele groźnych chorób. Najpowszechniejsza jest borelioza.

W całym 2014 r. było 13,8 tys. wykrytych jej przypadków, a 2 lata wcześniej - 8,7 tys. - podaje Państwowy Zakład Higieny.

Rośnie też liczba przypadków odkleszczowego zapalenia mózgu - w I kw. zwiększyła się niemal o 50 proc.

Lekarze zalecają profilaktykę: noszenie długich spodni, koszulek z długim rękawem i czapek podczas wypraw do lasu. A także uważne przeglądanie ciała - kleszcza trzeba usunąć jak najszybciej.

Należy też obserwować objawy. Przy boreliozie często wokół ugryzienia tworzy się czerwony rumień; na początku mogą pojawiać się bóle stawów, łamanie w kościach czy gorączka. W przypadku zapalenia mózgu występują zaburzenia świadomości, gorączka ze sztywnością karku, tracenie przytomności czy mówienie od rzeczy.

«« | « | 1 | » | »»
 • west
  07.05.2015 13:01
  Gdyby lekarze potrafili dobrze diagnozować tą chorobę, a moje osobiste doświadczenia wskazują, że nie potrafią to wykrytych zachorowań byłoby o wiele więcej. Poza tym już te wykryte chyba nie obejmują tych zdiagnozowanych w prywatnych gabinetach. Więc pomnóżmy tą liczbę i to śmiało... .

  Inna sprawa to fakt, że w zasadzie borelia i całe towarzystwo jakie dostajemy w pakiecie od kleszcza ( bartonella, klebsiella, mycoplasma i parę innych + grzybice występujące przy okazji antybiotykoterapii) dają istnie piekielną mieszankę, wobec której współczesna medycyna jest praktycznie bezsilna.
 • Gosik777
  25.05.2015 21:57
  Skąd się to wzięło...
  Gdy byłam dzieckiem (początek lat 90), o kleszczach nic nie słyszałam, jako dzieci całymi dniami byliśmy na dworze, wśród zarośli, w zarośniętych ogrodach, wśród roślin, z dziadkami w lesie i na działce i różnych miejscach gdzie można złapać kleszcza i jakoś nikt nigdy kleszcza nie miał...
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.