Mieszkanie dla Młodych - nowe zasady

Rynek wtórny, większe dopłaty dla rodzin wielodzietnych, dofinansowanie również dla powierzchni zaadoptowanych na lokale mieszkalne - to niektóre zmiany w programie MdM. Znowelizowana ustawa wchodzi w życie we wtorek.

Kluczową zmianą w ustawie jest możliwość kupna mieszkania na rynku wtórnym. Jest to zmiana, której inicjatorem nie był rząd, ale posłowie z połączonych komisji infrastruktury i finansów publicznych. Do tej pory program "Mieszkanie dla Młodych" obejmował jedynie mieszkania nowe - od dewelopera.

Z dofinansowania będą mogli skorzystać także członkowie spółdzielni. Będą oni musieli podpisać umowę ze spółdzielnią na budowę mieszkania. Na jej podstawie wniosą wkład budowlany do spółdzielni w celu uzyskania prawa własności mieszkania.

Oprócz rynku wtórnego dofinansowanie obejmie także mieszkanie, które powstało w wyniku adaptacji np. strychu, czy starej kamienicy.

Nowelizacja wprowadza dodatkowe wsparcie dla rodzin wielodzietnych.

Dla rodzin z trójką lub więcej dzieci zwiększono dofinansowanie wkładu własnego z 15 do 30 proc. wartości odtworzeniowej mieszkania. W przypadku osób i rodzin z dwójką dzieci dofinansowanie to zwiększono z 15 do 20 proc.

Przewidziano też zwiększenie z 50 do 65 m kw. powierzchni mieszkaniowej, od której byłaby liczona dopłata do wkładu własnego w przypadku osób i rodzin z co najmniej trójką dzieci. Jak szacował rząd te zmiany mogą przynieść wzrost wysokości dofinansowania wkładu własnego o 160 proc. dla rodzin z co najmniej trójką dzieci.

Po wejściu w życie znowelizowanej ustawy program przestanie dotyczyć tylko zakupu pierwszego mieszkania w przypadku rodzin wielodzietnych. Oznacza to, że obejmie on również rodziców i osoby chcące poprawić warunki życiowe kupując większy lokal. Dotyczy to rodzin i osób z co najmniej trójką dzieci. Takich rodziców i osób nie będzie dotyczył limit wieku - obecnie przynajmniej jeden z kupujących nie może mieć ukończonych 35 lat.

Nowa ustawa zwiększa udział w programie osób bez zdolności kredytowej. Od tej pory dowolne osoby a nie tylko najbliższa rodzina będą mogły wystąpić w charakterze "dodatkowego kredytobiorcy".

W kwestii przeciwdziałania nadużyciom programu MdM w nowelizacji przewidziano sankcje. Jeżeli w ciągu 5 lat od nabycia mieszkania właściciel spłaci całość kredytu lub część, która przekracza wysokość udzielonego dofinansowania, będzie zobowiązany do zwrotu przyznanego wsparcia do Funduszu Dopłat.

Projekt nowelizacji trafił do Sejmu w marcu. Głosowanie nad projektem odbyło się w czerwcu. 403 posłów głosowało za przyjęciem noweli. Na początku lipca Senat przekazał nowelę prezydentowi do podpisania. Prezydent podpisał ustawę na początku sierpnia.

«« | « | 1 | » | »»
 • Marika
  27.10.2015 13:04
  Super artykuł, a na doplatamdm.pl można obliczyć dokładną dopłatę. Polecam
 • WIKTOR
  03.11.2016 10:25
  Mieszkanie dla Młodych ma zabezpieczone finansowanie do 2018 roku. Już 2017 i pula prawie czterystu milionów rozbudza wyobraźnię. Świetnie do akcji może przygotować https://mdmprogram.com/informacje/mdm-2017/ i dodatkowe obliczenia przy pomocy kalkulatora mdm.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.