Coraz więcej rodziców nie szczepi dzieci

W 2015 r. już 17 tys. rodziców odmówiło szczepienia swoich dzieci. Z roku na rok liczba odmów rośnie - informuje "Gazeta Wyborcza".

NIK zbadała jak Ministerstwo Zdrowia wywiązało się z Programu Szczepień Ochronnych w latach 2011-14. Według danych Państwowej Inspekcji Sanitarnej w 2011 r. 4,7 tys. osób odmówiło udziału w programie. Trzy lata później było to już 12,4 tys. a w ub. roku - 17 tys. osób.

Osób uchylających się od szczepień jest prawdopodobnie dużo więcej, ale wiele poradni rodzinnych nie zgłasza tego do Sanepidu. Z 12 poradni skontrolowanych przez NIK było tak aż w sześciu. Lekarze i pielęgniarki najczęściej tłumaczyli to przeoczeniem.

W rezultacie wzrasta liczba zachorowań. W latach 2011-14 liczba zachorowań na krztusiec wzrosła o 26 proc., na odrę o 190 proc. a na różyczkę o 37 proc.

«« | « | 1 | » | »»
 • Ania
  09.04.2016 13:12


  "Obserwowane jest przesunięcie zachorowań do starszych grup wieku. Krztusiec obecnie występuje najczęściej wśród młodzieży między 10 a 14 rokiem życia, osób dorosłych oraz starszych."

  Czyli to nie niezaszczepione dzieci są odpowiedzialne za wzrost zachorowań ale krótkie uodpornienie po szczepionce.

  Dane ze strony:
  http://szczepienia.pzh.gov.pl/main.php?p=3&id=80&sz=229&to=
  Może lepiej najpierw przejrzeć dane ze strony szczepienia.pzh.gov.pl
  a dopiero później umieszczać tak przekłamane artykuły na stronie internetowej katolickiego tygodnika.
 • ja
  09.04.2016 13:16
  Wirus różyczki namnażany jest w linii diploidalnych komórek zarodka ludzkiego. Historia pozyskania tej linii komórek jest następująca: decyzją sądu amerykańskiego przeprowadzono aborcję. Zamiast poddać usunięty zarodek standardowej utylizacji (spaleniu) z komórek tego zarodka wyprowadzono diploidalną linię komórek, której obecnie używa się do produkcji szczepionki. Proces pozyskania linii komórek z komórek zarodka, który i tak byłby usunięty (wyrok sądu) jest analogiczny do pobrania organów od zmarłego i nie ma nic wspólnego z wykonaniem aborcji.
  Dane: http://szczepienia.pzh.gov.pl/main.php?p=3&id=48&sz=1226&to=szczepionka

  Czy w takim razie katolik powinien szczepić dziecko na różyczkę skoro szczepionka jest namnażna na ludzkich komórkach pozyskanych w efekcie aborcji?
 • Agnieszka
  11.04.2016 16:47
  W sprawie szczepionek hodowanych na komórkach ludzkich Watykan się wypowiedział.http://www.opoka.org.pl/biblioteka/W/WR/kongregacje/kdwiary/dignitas_personae_12122008.html
 • Ania
  26.08.2016 19:17
  Ja uważam że szczepienie przynosi więcej szkód niż pożytku.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.