W niedzielę XI Marsz Świętości Życia

W niedzielę już po raz jedenasty przejdzie ulicami Warszawy Marsz Świętości Życia. Tym razem jego hasłem będzie "Człowiek miłosierny życiu zawsze wierny" - poinformowała w piątek na konferencji prasowej rzeczniczka prasowa marszu Magdalena Kowalewska.

Organizatorami XI Marszu Świętości Życia są Archidiecezja Warszawska oraz Diecezja Warszawsko-Praska. Tradycyjnie, marsz poprzedzą msze święte sprawowane o godz. 11.00 w obu warszawskich katedrach: św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście oraz katedrze św. Floriana na Pradze.

Po mszach uczestnicy XI Marszu Świętości Życia spotkają się na Placu Zamkowym, gdzie od godz. 12.00 będzie się odbywał happening pro-life.

Dyrektor Wydziału Rodzin Archidiecezji Warszawskiej ks. Dominik Koperski podkreślił, że Marsz Świętości Życia nawiązuje do Dnia Świętości Życia, do którego wezwał św. Jan Paweł II w encyklice "Evangelium vitae" z 1995 r.

Ks. Koperski podkreślił, że odpowiedzią na ten apel papieża, było ustanowienie Dnia Świętości Życia w 1998 roku przez Konferencję Episkopatu Polski. "Marsz Świętości Życia w Warszawie, organizowany od 2006 roku jest jednym z elementów włączenia się w obchody Dnia Świętości Życia" - dodał.

Marsz Świętości Życia - jak podkreślił ks. Koperski - jest "demonstracją prawa do życia każdego człowieka i publicznym opowiedzeniem się po stronie życia". Dodał, że jest też "wyrazem radości z istnienia życia każdego z nas - radości z istnienia rodziny, dzieci".

Duszpasterz Rodzin Diecezji Warszawsko-Praskiej, misjonarz miłosierdzia ks. Robert Wielądek powiedział, że w tym roku marsz ma wyjątkowy charakter, ponieważ będzie odbywał się w Jubileuszowym Roku Miłosierdzia, ogłoszonym przez papieża Franciszka, jak również przed ŚDM, które w Krakowie, także odbywać się będą pod hasłem miłosierdzia.

Na pytanie PAP, czy nie obawiają się prowokacji podczas marszu ze strony przeciwników zakazu całkowitej aborcji, organizatorzy odpowiedzieli, że marsz ten nie ma charakteru politycznego. "Jeśli ktoś planuje taką prowokację, to niech zrezygnuje z takiego zamiaru, bo idą w nim rodziny z dziećmi bez żadnej agresji" - zaapelowali.

Do obchodzenia Dnia Świętości Życia wezwał papież Jan Paweł II; w encyklice "Evangelium vitae" wyjaśniał, że podstawowym celem Dnia jest "budzenie w sumieniach, rodzinach, w Kościele i w społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i w każdej kondycji".

W Polsce Dzień Świętości Życia został ustanowiony w 1998 r. przez Episkopat Polski i jest obchodzony zawsze 25 marca, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Marsz Świętości Życia odbywa się w niedzielę przypadającą po tej uroczystości.

24 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Życia - ustanowiony przez Sejm w 2004 r. Jego celem jest propagowanie odpowiedzialności za rodzinę, zachęcanie do założenia rodziny i posiadania dzieci. (PAP)

skz/ pz/

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Stanisław_Miłosz
  22.04.2016 14:34
  Marsz przejdzie sobie kulturalnie, boczkiem, zbierze gdzie ma zebrać. Ale władze Warszawy nie byłyby władzami Warszawy, gdyby wespół (tym razem z Orlen, bo dopiero co też był) nie zatkały całgo centrum, Mokotowa , Ursynowa i Pragi na więcej niż pół dnia imprezą pt. ORLENMARATHON:

  https://www.orlenmarathon.pl//sites/all/themes/orlenmaraton/files/utrudnienia.png?x=1
  http://www.orlenmarathon.pl/sites/all/themes/orlenmaraton/files/mapa_pl.png

  Znowu gdzieś erka nie zdąży, znowu gdzieś straż pożarna nie dojedzie na czas, znowu masa ludzi utknie w korkach i zapłaci czasem i paliwem. Ale co tam, lemingi (zarażeni poreliozą) kolejny raz wszystkie "utrudnienia" zniosą. Bo biznes to biznes, a reklama to reklama. By ktoś zarobił, zapłacić musi ktoś.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.