Będzie zmiana Kodeksu Etyki Lekarskiej?

Kwestie dotyczące kodeksu etyki lekarskiej oraz zmiany w obszarze kształcenia zawodowego - to główne tematy, jakimi zajmie się Nadzwyczajny XIII Krajowy Zjazd Lekarzy podczas dwudniowych obrad, które rozpoczęły się w piątek w Warszawie.

Zjazd zajmie się dwoma głównymi nurtami problemowymi, m.in. kodeksem etyki lekarskiej. "Szczególnie w kontekście wyroków Trybunału Konstytucyjnego, Najwyższego Sądu Administracyjnego i Sadu Najwyższego" - wskazał w rozmowie z PAP prezes NRL Maciej Hamankiewicz. W październiku ubiegłego roku TK stwierdził, że lekarz ma prawo skorzystać z klauzuli sumienia i odmówić wykonania świadczenia, a także - wbrew temu co nakazywał przepis uznany za niekonstytucyjny - lekarz nie musi wskazywać innego lekarza, u którego dana procedura będzie zrealizowana.

Jak podała IAR, zespół powołany przez Naczelną Radę Lekarską ma się zająć trzema kwestiami: czy i w jakim zakresie zmienić Kodeks Etyki, czy ma on pozostać zbiorem 78 artykułów, czy może zmniejszyć go do kilku, wzorem innych krajów oraz czy zmienić tekst przysięgi lekarskiej na tłumaczenie Deklaracji Genewskiej.  Według prof. Michała Królikowskiego, prawnika, który reprezentował NRL przed TK, dobrze byłoby podpowiedzieć lekarzom i wpisać w etykę zawodową zasady, dotyczące działań stosowanych względem matki i dziecka przed narodzeniem, uporczywej terapii oraz podejmowania czynności ratunkowych w stanach agonalnych.

"Bez względu na to, czy będą podjęte decyzje o potrzebie zmiany, sama dyskusja, która rozleje się na 180-tysięczną rzeszę lekarzy i lekarzy dentystów jest cenna" - powiedział prezes Hamankiewicz.

"To wartość sama w sobie, że zjazd będzie zajmować się przez jeden dzień sprawami etyki lekarskiej, bo to fundament działania każdego z lekarzy" - dodał.

Drugi ważny temat, o którym chcą rozmawiać lekarze, to obszar kształcenia przed- i podyplomowego. "Będzie on obejmował zarówno system kształcenia sześcioletniego podczas studiów i przywrócenia stażu podyplomowego oraz to, jak staż ma wyglądać, a także model kształcenia specjalizacyjnego i system doskonalenia zawodowego, m.in. zbieranie punktów edukacyjnych" - powiedział.

List do delegatów zjazdu wystosował prezydent Andrzej Duda. Podkreślił w nim, że docenia, iż namysł nad etyką lekarską zajmie tak ważne miejsce podczas spotkania. "Dzieje medycyny pokazują, że zasady etyczne od zawsze przyświecały zadaniom medyków. Także współczesnemu dążeniu do skuteczności systemu ochrony zdrowia i wdrażaniu innowacji powinna towarzyszyć moralna refleksja o pracy lekarza" - napisał prezydent.

Podkreślił, że bardzo potrzeba dziś dobrych lekarzy - "lekarzy ceniących altruizm, dyskrecję, strzegących tajemnicy lekarskiej, ale i takich, którzy chroniąc życie ludzkie, dbają o rozwój nauk medycznych i doskonalą własny warsztat". "Należy się Państwu wielki szacunek za tę rzetelną posługę" - wskazał prezydent.

List do delegatów wystosowała także premier Beata Szydło. "Dotychczasowy model organizacji i finansowania służby zdrowia nie sprawdził się. Przed nami wypracowanie wielu rozwiązań w kluczowych obszarach dotykających także środowiska lekarskiego" - napisała szefowa rządu.

Wskazała, że konieczne jest znalezienie odpowiedzi na pytania o zmianę sposobu finansowania leczenia chorych i zwiększenia liczby lekarzy, w tym lekarzy rodzinnych; wprowadzenie mechanizmów, które zatrzymają absolwentów kierunków lekarskich w kraju i zachęcą ich do kształcenia się w tzw. wąskich specjalnościach. "Podejmiemy wielokierunkowe działania zmierzające do podniesienia jakości kształcenia w zawodach medycznych" - napisała premier.

Głos podczas zjazdu zabrał minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, w przeszłości sekretarz i prezes NRL. Mówił o zmianach systemowych w służbie zdrowia. "Plany mamy rozległe" - podkreślał.

Dotyczą one m.in. zmian systemowych, kształcenia dyplomowego i podyplomowe lekarzy, opracowania map potrzeb zdrowotnych i Instrumentu Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia (IOWISZ), dekomercjalizacji służby zdrowia i budowy opieki koordynowanej ze szczególną rolą podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Resort zamierza też wprowadzić regulację, która zakłada, że każdy, niezależnie od posiadanego statusu ubezpieczeniowego, ma mieć zagwarantowany dostęp do bezpłatnej podstawowej opieki zdrowotnej.

Kwestie systemowe obejmować mają m.in. gwarancję niemalejących środków w kolejnych ustawach budżetowych; "znaczone" środki na ochronę zdrowia np. Państwowy Fundusz Celowy w dyspozycji ministra zdrowia oraz mapę drogową zapewniająca coroczny wzrost tych środków.

W obszarze kształcenia lekarzy planowane są, jak wskazywał minister, m.in. wzrost limitów przyjęć na kierunek lekarski i lekarsko-dentystyczny, przywrócenie stażu podyplomowego i wzrost liczby etatów rezydenckich.

Minister przypominał, że na etapie konsultacji jest projekt zmiany ustawy o działalności leczniczej. Resort chce odejść od konieczności przekształcania szpitali w spółki kapitałowe w przypadku wystąpienia straty, a jeśli szpital jest już prowadzony w formie spółki - zakazać zbywania jego akcji i udziałów podmiotom prywatnym, aby nie stawały się one właścicielem większościowym.

Podczas zjazdu wręczono nagrody "Meritus pro Medicis" przyznawane członkom samorządu lekarzy i lekarzy dentystów w uznaniu ich działalności na rzecz środowiska i samorządu lekarskiego. Wręczono je za lata 2015 i 2016. Wyróżnienia przyznawane są maksymalnie 10 osobom w ciągu roku - za 2015 r. otrzymało je pięć osób, w tym m.in. obecny minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Za 2016 r. odebrało je ośmioro laureatów.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KODEKS ETYKI

 • wojtektomek
  14.05.2016 19:48
  To co wypycha młodych absolwentów medycyny z kraju na zachód to niskie pensje i marne perspektywy kształcenia w PL. Liczba miejsc specjalizacyjnych jest co roku ograniczona przez ministra zdrowia.

  Jestem młodym lekarzem - rezydentem zarabiam 2250zł na rękę na miesiąc - tzn. ok 14zł/godzinę, po 2 latach spec. dostanę 2450zł, nie jest to pensja odpowiadająca moim kwalifikacjom. Często zostaję w pracy po godzinach spędzając tam nie ustawowe 7:35 h, ale 9-10 h.

  Kurs z ultrasonografii ( nie wystarczy jeden do opanowania materiału - potrzebne są co najmniej kilka i najlepiej jest je powtarzać co 2-3 lata) 2500zł - bez dojazdu

  Podstawowy komplet podręczników do mojej specjalizacji ok 5000zł (nowe wydanie co 1-2 lata) + 2 gazety specjalistyczne prenumerata 2x 400 zł/rok

  Zjazdy specjalistyczne - wpisowe ok 700-1000 zł (bez zakwaterowania i dojazdu) - muszę jeździć 4-5 x do roku. Nie mówię już nawet o zjazdach zagranicznych, na to mnie nie stać.

  Obowiązkowe kursy do specjalizacji teoretyczne lub na oddziale szpitalnym - dojazd i zakwaterowanie w Warszawie czy Krakowie muszę opłacić sam (2-3 w roku od 1 tyg. do 2 miesięcy)

  Obowiązkowa składka do Izby lekarskiej i fakultatywna do OZZL 60+30zł/mies

  Oczywiście wynajem mieszkania 1700zł/mies z opłatami, dziecko nie dostało się do żłobka publicznego (żona nie jest samotną matką z patologicznej rodziny) ok 900-1000zł/mies

  Jak widać wykształcenie nie bierze się z powietrza

  Uczucie, że udało ci się przeżyć od 1-szego do 1-szego ... bezcenne

  Kto chce mieć wykształconego lekarza ręka do góry.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.