Premier przeprasza za karanie homoseksualistów

Premier australijskiego stanu Wiktoria Daniel Andrews przedstawił we wtorek oficjalne przeprosiny za dawne przepisy, na mocy których homoseksualistów karano więzieniem. To pierwsze oficjalne przeprosiny tego typu.

Do 1981 roku w stanie Wiktoria tysiące homoseksualistów uznano za winnych sodomii lub nieobyczajności i skazano na kary do 15 lat więzienia. Zdaniem działaczy na rzecz praw osób homoseksualnych, w niektórych przypadkach ścigano osoby, które dziś zostałyby uznane za ofiary nadużyć seksualnych.

"Według naszej wiedzy żaden system sądowniczy na świecie nie przedstawił pełnych i oficjalnych przeprosin za takie jak te przepisy" - powiedział Andrews w stanowym parlamencie, nad którym na maszt wciągnięto tęczową flagę. Zaznaczył, że "sankcjonowana przez państwo homofobia" zrujnowała życie wielu osób.

"W imieniu parlamentu, rządu i mieszkańców Wiktorii, za prawa, które uchwaliliśmy, i zrujnowane ludzkie życia, bo takie standardy ustanowiliśmy, jest nam bardzo przykro i z głębi serca pokornie przepraszamy" - powiedział Andrews.

Pierwszym australijskim stanem, który depenalizował homoseksualizm w 1975 roku była Australia Południowa, a ostatnia zrobiła to w 1997 roku Tasmania.

Od września geje i lesbijki mogą - zgodnie z ustawodawstwem zaproponowanym przez poprzedni konserwatywny rząd - składać wnioski o unieważnienie wyroków.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.