Będziemy mieli dłuższe wakacje?

Rok szkolny będzie się kończył w najbliższy piątek następujący po 20 czerwca - taką zmianę w rozporządzeniu w sprawie organizacji roku szkolnego proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej. Projekt noweli rozporządzenia trafił do konsultacji publicznych.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w szkołach kończą się w ostatni piątek czerwca. To oznacza, że uczniowie mogą się udać na wakacje najwcześniej 24 czerwca (tak było w tym roku), a najpóźniej 30 czerwca.

Proponowana zmiana oznacza, że uczniowie najwcześniej rozpoczną wakacje 21 czerwca, a najpóźniej - 27 czerwca.

Zakończenie roku szkolnego w najbliższy piątek po 20 czerwca spowoduje, że rok szkolny 2016/2017 zakończy się 23 czerwca. Jeśli zmiana miałaby nie wejść w życie, w przyszłym roku zakończyłby się 30 czerwca.

Jak zauważono w uzasadnieniu do projektu, w wyniku proponowanej zmiany czas realizacji zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym zostanie skrócony o kilka dni. Skrócenie tego czasu - zdaniem MEN - nie będzie jednak miało negatywnego wpływu na realizację w szkołach podstawy programowej kształcenia ogólnego.

"Istnieje ogromne zapotrzebowanie społeczne na utrzymanie tradycji polskiej oświaty, zgodnie z którą zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w szkołach kończą się w drugiej połowie czerwca, ale nie w ostatnim dniu tego miesiąca. Ponadto skrócenie czasu przeznaczonego na realizację zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym pozwoli na wcześniejsze rozpoczęcie, a w konsekwencji również zakończenie postępowania rekrutacyjnego do szkół" - napisano w uzasadnieniu.

Zgodnie z projektem nowelizacja ma wejść w życie z dniem 1 września 2016 r.

«« | « | 1 | » | »»
 • Xyz
  13.07.2016 01:11
  Najlepiej wypchnąć dziecko do szkoły i niech nauczyciel sie meczy, skoro ktoś sie zdecydował na dziecko to niech potrafi tez je wychować i zapewnić wszystko czego potrzebuje
 • Galadriela
  13.07.2016 08:24
  I bardzo dobrze! Od zawsze wakacje kończyły się mniej więcej na tydzień przed końcem czerwca. Zmienił to dopiero rząd Tuska w 2012r., twierdząc, że w czasie Euro (to był ten rok właśnie) i tak nikt nie będzie się zajmował nauką, więc trzeba rok szkolny wydłużyć o tydzień. No i zabrali dzieciakom tydzień wakacji obiecując, że to tylko chwilowe i tymczasowe, a za rok będzie już normalnie. Normalnie nie wróciło, a my zostaliśmy nabici w butelkę.
  Uprzedzę wymysły malkontentów - mam 3 dzieci, najmłodsze niecałe 6 lat i też się zastanawiam co z opieką nad nimi w tym czasie, ale mimo to jestem całym sercem za tą zmianą.
 • Gość
  13.07.2016 12:33
  Jeżeli ministerstwo zakończy rok szkolny wcześniej, to dzieci w szkole po wystawieniu ocen nie będzie już od początku miesiąca czerwca. Taka jest specyfika tego końca roku. Co zatem z podstawą programową? Owszem są zapasy w godzinach, ale dochodzą okolicznościowe święta i wycieczki klasowe !!!
 • mama
  14.07.2016 14:04
  Ja bym zrobiła wakacje od 10 września do 31 VIII;), bo wtedy będzie okazja do wyhodowania pokolenia leni, którzy mają ogrom wolnego. Proszę zauwazyć, ze w latach 80tych kazdy dzień typu 2 XI czy 2 I gdy wypadał w piątek musiał byc odpracowany w kolejną sobotę.Teraz robi się dzieciom wolne od 19 XII do 7 I i jest OK. Dyrektor ma do dyspozycji 10 dni tzw. dyrektorskich. Po co????????????????????? A skąd rodzic weźmie tyle urlopu? Głupie są gadki, ze ktos nie chce spędzac czasu ze swoim dzieckiem. Ma ktos powiedziec szefowi, ze potrzebuje wolne 90 dni w roku, bo niestety nie jest nauczycielem? Ja nic nie mam do nauczycieli ale to nie jest tak, ze jest to jedyny zawód wymagający dłuższej regeneracji. A poza tym czy w Polsce jest ustawowy przymus wyboru zawodu nauczyciela? Półkolonii szkoła nie zrobi, bo dyrektorka mówi, ze nie będzie zainteresowania. 3-4 lata temu świetlica była czynna krócej, doszły 6latki i kilkanascie osób siedzi do 16.45-17.00. A poza tym półkolonia jest dla 7-10 latków. A gimnazjaliści spędzają 80% wakacji na tablecie. O to chodzi rządowi????????????
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.