Halloween coraz mniej popularne?

Wbrew krzykliwym wystawom i rozbuchanemu marketingu święto Halloween przyciąga coraz mniej chętnych.

Na podstawie wyników badań ankiety PAYBACK Opinion Poll można wywnioskować, że święto Wszystkich Świętych bezapelacyjnie wygrywa z zachodnim zwyczajem Halloween. Aż 95 proc. ankietowanych przyznało, że 1 listopada odwiedzi groby swoich bliskich zmarłych. Ta tradycja podtrzymywana jest także wśród młodych osób, tzw. millennialsów (Polacy urodzeni w latach 1985-2000, którzy obecnie mają 16-31 lat). Wśród nich 92 proc. zadeklarowało pójście na cmentarz z okazji dnia Wszystkich Świętych.

Samo Halloween zdaje się już nie być tak atrakcyjne jak rok temu. 90 proc. ankietowanych deklaruje, że nie obchodzi tego zwyczaju, podczas gdy jeszcze w ubiegłym roku chęć udziału w różnego rodzaju inicjatywach związanych z Halloween deklarowało 75 proc. Polaków. Natomiast wśród młodego pokolenia obchodzenie Halloween jest bardziej popularne i co czwarty ankietowany deklaruje świętowanie tego zwyczaju. Halloween traci także na popularności wśród najmłodszych. Aż 78 proc. rodziców deklaruje, że ich dzieci nie wezmą udziału w święcie. Wśród ankietowanych 32 proc. dzieci weźmie udział w zabawach halloweenowych organizowanych przez przedszkola i szkoły.

Dużo mniejszą popularnością cieszą się także halloweenowe imprezy dla dorosłych. Tylko 15 proc. ankietowanych wybiera się do klubu bądź restauracji na zorganizowaną zabawę. 8 proc. Polaków wybierze się do znajomych, tyle samo osób planuje w ten dzień oglądać horrory.

Co trzeci ankietowany uważa, że Halloween nie jest złe, jednak nie podziela tego zwyczaju. Jedna czwarta Polaków uważa to za dobrą zabawę. Z drugiej strony nie brakuje też głosów krytyki. Co piąty ankietowany jest zdania, że Halloween wypiera rodzime tradycje i niszczy nastrój uroczystości Wszystkich Świętych. Ponad 10 proc. respondentów uważa, że święta Halloween w ogóle nie powinno się obchodzić i jest niezgodne z nauką Kościoła.

Badanie PAYBACK Opinion Poll zostało przeprowadzone na uczestnikach Programu PAYBACK w dniach od 7 października do 17 października 2016 metodą ankiety online na grupie 344 osób w wieku 18-65 lat dobranych tak, aby odpowiadać strukturze demograficznej kraju.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama