"Kobiety mają prawo decydowania o swoim życiu, ale nie kosztem życia kogoś innego"

Jest nadzieja na polepszenie ochrony życia w jego pierwszym stadium, co oznacza respektowanie praw człowieka. Teraz potrzeba naszej modlitwy i solidarności - podkreślił w komunikacie przesłanym we wtorek PAP rzecznik episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka pozytywnie zaopiniowała w poniedziałek obywatelski projekt "Zatrzymaj aborcję", który znosi możliwość zabicia w majestacie prawa nienarodzonego dziecka chorego lub niepełnosprawnego. Za pozytywnym zaopiniowaniem projektu dla komisji polityki społecznej i rodziny głosowało 16 posłów, 9 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Jak ocenił ks. Rytel-Andrianik, przebieg prac parlamentarnych toczących się nad obywatelskim projektem ustawy daje nadzieję na polepszenie ochrony życia w jego pierwszym stadium, co "oznacza respektowanie praw człowieka". "Teraz potrzeba naszej modlitwy i solidarności" - zaapelował.

Zdaniem ks. Rytela-Andrianika, "bardzo ważną i pilną sprawą jest, by w XXI wieku, kiedy nauka i medycyna bezsprzecznie potwierdzają, że życie człowieka rozpoczyna się w chwili poczęcia, regulacje kodeksowe zabezpieczały prawo do życia każdej osobie".

"To jest podstawowe prawo każdego człowieka, niezależne od jego stanu zdrowia, rokowań lekarskich co do długości życia i innych uwarunkowań. (...) Wszelkie próby odczłowieczania dziecka poczętego, między innymi na poziomie semantycznym, są nieetyczne i godzą w podstawowe zasady moralne. Nie jest to kwestia tylko religii czy światopoglądu, ale systemu wartości cywilizowanego społeczeństwa" - ocenił.

Ks. Rytel-Andrianik przyznał, że zdarzają się sytuacje, kiedy narodziny "wiążą się z dużym cierpieniem" np. w przypadku poważnych chorób i wad genetycznych dziecka. Jednak - jak zaznaczył - nawet wtedy "obowiązkiem państwa jest prawna ochrona dziecka i danie mu szansy na urodzenie się".

"To sytuacja dramatyczna dla matki, ojca, rodziny, ale także i oni nie mają prawa, by decydować o pozbawianiu życia. Przecież gdy dziecko już się urodzi z poważnymi wadami i chorobami, które uniemożliwiają sprawne funkcjonowanie w społeczeństwie, nikt nie zastanawia się nad tym, czy odebrać mu życie, gdyż dla każdego jest oczywistym, że zgodnie z prawem, byłoby to poważnym przestępstwem, zagrożonym karą pozbawienia wolności. Z punktu widzenia etyki, to taka sama sytuacja jak przed narodzeniem dziecka" - wyjaśnił.

Rzecznik KEP przypomniał sytuacje, w których - pomimo prenatalnej diagnozy, z której wynikało, że dziecko będzie poważnie chore - dziecko urodziło się zdrowe lub, nie będąc w pełni sprawne, dzięki rozwojowi medycyny mogło żyć i funkcjonować w społeczeństwie. "To nie są wcale rzadkie przypadki - i także z tego powodu - każde poczęte dziecko musi otrzymać szansę narodzin i życia. Tego wymaga od nas nie tylko wiara w Boga i system wartości chrześcijańskich, ale także etyka, moralność oraz przysięga Hipokratesa, którą składają lekarze" - ocenił.

Odnosząc się do argumentu "zwolenników aborcji", że kobiety mają prawo do decydowania o swoim zdrowiu, życiu, rozwoju zawodowym, samorealizacji, ks. Rytel-Andrianik zaznaczył, że "kobiety powinny cieszyć się w społeczeństwie wielkim szacunkiem i mają prawo decydowania o swoim życiu, ale nie kosztem życia kogoś innego".

"Dlatego po urodzeniu dziecka nikt nie zmusza matek do tego, by się z nim wiązały i je wychowywały. Istnieje przecież możliwość oddania dziecka do adopcji, zrzeknięcia się praw rodzicielskich i nieutrzymywania z nim żadnego kontaktu do końca życia. To wolny wybór i decyzja kobiety, nikt jej nie zmusza, by wychowywała dziecko. Wiele rodzin z wielką radością przyjmie dziecko dzięki adopcji. Obecnie w Polsce liczba małżeństw oczekujących na adopcję jest znacznie większa niż liczba dzieci, które trafiają do ośrodków adopcyjnych" - podkreślił.

Ks. Rytel-Andrianik przypomniał słowa przewodniczącego KEP, że "każde poczęte dziecko ma prawo do narodzin i życia, niezależnie od wrodzonych chorób i wad genetycznych, a rolą państwa jest zapewnienie ochrony każdemu obywatelowi, także w jego pierwszym etapie życia".

"Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w specjalnym komunikacie napisał, że do zadań państwa należy także organizacja opieki medycznej dla kobiet w ciąży i matek oraz silnego systemu wsparcia rodziców i rodzin dzieci chorych" - przypomniał rzecznik episkopatu.

«« | « | 1 | » | »»
 • Kocór
  20.03.2018 11:54
  cyt. Wiele rodzin z wielką radością przyjmie dziecko dzięki adopcji. Obecnie w Polsce liczba małżeństw oczekujących na adopcję jest znacznie większa niż liczba dzieci, które trafiają do ośrodków adopcyjnych" Tylko że chcą mieć zdrowe dziecko a nie chore! . A chore czekają i nie mają szans na adopcję nawet zagraniczną. Trafiają do zakładów opieki prowadzone przez siostry zakonne.
 • pcc
  20.03.2018 13:17
  "Kobiety powinny cieszyć się w społeczeństwie wielkim szacunkiem i mają prawo decydowania o swoim życiu, ale nie kosztem życia kogoś innego". O ile wiarygodniej zabrzmiałyby te słowa, gdyby wypowiedziała je kobieta. Co stoi na przeszkodzie, by rzecznikiem prasowym episkopatu była kobieta, niechby siostra zakonna? Przecież wypowiedzi dla mediów to nie jest udzielanie sakramentu. Rzeczniczką diecezji płockiej jest świecka kobieta i nie widać, by sobie słabiej radziła niż księża na tym stanowisku. A u nas przez pierwszych kilka lat nawet zespół episkopatu ds. bioetycznych, którego stanowiska najczęściej mają konsekwencje dla kobiet nie posiadał w swoim składzie kobiety, a jak już wreszcie się znalazła, to jej nie dopuszczają do mediów, tylko stanowisko Kościoła musi prezentować zgrzybiały biskup, owszem godny szacunku i zasłużony, ale wiarygodny tylko dla zadeklarowanych katoliczek, a to nie one nadają ton debacie publicznej w tej sprawie. Konserwatyzm struktur to trucizna dla Kościoła.
 • TomaszL
  20.03.2018 13:21
  Jeżeli kobieta nie chce mieć dzieci to oczywistym jest, że nikt jej do posiadania dzieci nie zmusza. I kobieta ma zawsze prawo odmówić współżycia, więc argumenty lewicy w temacie praw kobiet są jakimś nieporozumieniem.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.