Kapitał na emeryturę

Dlaczego warto dodatkowo oszczędzać na emeryturę? I w jaki sposób to robić?

Okazuje się, że w ciągu prawie 20 lat istnienia (od 1999 r.) PPE nie upowszechniły się – na koniec 2016 r. funkcjonowały zaledwie u nieco ponad 1100 polskich pracodawców. A szkoda, bo są to produkty grupowe, mają niskie koszty obsługi i są godnym uwagi sposobem na powiększenie przyszłej emerytury. Ich powstanie zależy jednak od dobrej woli pracodawcy. Ten nie ma obowiązku tworzenia takiego programu, a pracownik nie musi do niego przystąpić.

Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) to dodatkowa forma oszczędzania na emeryturę przeznaczona dla osób od 16. roku życia. Przed ukończeniem 18 lat wymagany jest jednak dochód wynikający z umowy o pracę. Jedna osoba może mieć założone tylko jedno IKE. Rachunek taki można otworzyć za pośrednictwem funduszu inwestycyjnego, banku, podmiotu prowadzącego działalność maklerską, zakładu ubezpieczeń lub dobrowolnego funduszu emerytalnego. IKE to rodzaj konta emerytalnego, na które można wpłacać rocznie kwotę nieprzekraczającą pewnego limitu. Maksymalna kwota rocznych wpłat to 3-krotność prognozowanej rocznej średniej pensji (dla danego roku). W 2018 r. to 13 329 zł. Wpłaty mogą być dokonywane jednorazowo, przez systematyczne, comiesięczne wpłaty lub nieregularnie. Co ważne – środki zgromadzone na Indywidualnym Koncie Emerytalnym nie podlegają 19-procentowemu opodatkowaniu od zysków kapitałowych. Posiadacze takiego konta mogą jednak z tej ulgi skorzystać tylko przy spełnieniu dwóch warunków. Po pierwsze, wypłata środków będzie dokonana po ukończeniu 60. roku życia (lub po ukończeniu 55 lat, jeśli wcześniej uzyskano uprawnienia emerytalne). Po drugie, wpłaty na konto musiały być dokonane w ciągu co najmniej 5 dowolnych lat kalendarzowych albo ponad połowa zgromadzonych środków musiała być wpłacona przynajmniej 5 lat przed, datą złożenia wniosku o wypłatę środków. Oczywiście środki można wypłacić nie spełniwszy tych warunków, w takim jednak wypadku konieczne będzie zapłacenie podatku od zysków kapitałowych.

Oszczędności zgromadzone na IKE są dziedziczone – nie przepadają w wypadku przedwczesnej śmierci posiadacza rachunku. Co więcej, dziedziczone środki są zwolnione z podatku od zysków kapitałowych oraz podatku od spadków i darowizn.

„Młodszym bratem” Indywidualnego Konta Emerytalnego jest Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego – IKZE. Choć w znacznym stopniu rozwiązania przyjęte w obu przypadkach są podobne, to występują między nimi pewne różnice. IKZE również może (na takich samych warunkach jak w IKE) założyć już 16-latek. IKZE pozwala jednak skorzystać z dodatkowych ulg podatkowych. Kwoty wpłacone w danym roku kalendarzowym na IKZE można odpisać od podstawy opodatkowania w zeznaniu rocznym PIT za ten rok kalendarzowy. Ta forma oszczędzania na emeryturę pozwala więc znacznie obniżyć płacony przez oszczędzającego podatek dochodowy. Jednak roczny limit wpłat na IKZE jest niższy niż w przypadku IKE – to 1,2-krotność prognozowanej średniej krajowej pensji. W tym roku to kwota 5331,60 zł. IKZE możemy otworzyć za pośrednictwem funduszu inwestycyjnego, banku, podmiotu prowadzącego działalność maklerską, zakładu ubezpieczeń lub dobrowolnego funduszu emerytalnego. Aby zachować ulgi podatkowe, oszczędności możemy wypłacić po ukończeniu 65. roku życia i pod warunkiem, że wpłaty były dokonywane przez co najmniej 5 lat kalendarzowych. W zależności od wniosku posiadacza konta wypłata może być jednorazowa lub dokonywana w równych, miesięcznych ratach. Środki z IKZE – podobnie jak z IKE – są dziedziczone w razie śmierci posiadacza konta.

Kiedy na emeryturę?

Obowiązujący w Polsce wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Nie oznacza to jednak, że każdy pracownik po osiągnięciu przewidzianego prawem wieku koniecznie musi odejść na emeryturę. Każdy sam może zdecydować, czy chce pracować dłużej. Im dłuższy będzie okres naszej aktywności zawodowej, tym więcej składek odprowadzimy, a dzięki temu nasze świadczenie emerytalne w przyszłości będzie wyższe.

Nigdy nie jest za wcześnie, by zacząć myśleć o emeryturze i zaplanować gromadzenie oszczędności na czas po zakończeniu aktywności zawodowej. Im wcześniej zaczniemy to robić, tym więcej pieniędzy zgromadzimy.

Więcej o ekonomii na stronie www.nbp.pl. Zainteresowała cię treść artykułu? Podziel się z najbliższymi! Zaproś ich do odwiedzenia strony www.gosc.pl/Przewodnik_ finansowy, gdzie zamieszczamy kolejne odcinki cyklu „Przewodnik finansowy”.

Kapitał na emeryturę  

«« | « | 1 | 2 | » | »»

TAGI| RODZINA

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg