Projekt ustawy antyszczepionkowej skierowany do pierwszego czytania

Marszałek Sejmu skierował do pierwszego czytania obywatelski projekt ustawy znoszącej obowiązek szczepień - poinformowało PAP w piątek Centrum Informacyjne Sejmu.

Inicjatorem nowelizacji ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepieniach "STOP NOP". Pod projektem podpisało się 121 tys. osób. W uzasadnieniu projektu ustawy jej autorzy wskazali, że ma ona na celu likwidację obowiązku szczepień ochronnych. Zamiast obligatoryjnych szczepień zaproponowali wprowadzenie dobrowolności.

"Projekt ustawy pozostawia obowiązek szczepień ochronnych jedynie dla sytuacji nałożenia tego obowiązku w drodze decyzji () oraz w sytuacji ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. Podobne rozwiązania prawne obowiązują w państwach, gdzie jest dobrowolność szczepień" - czytamy w uzasadnieniu.

Projekt nakłada na lekarza obowiązek przeprowadzenia wywiadu przed szczepieniem oraz pisemną informację o ryzyku związanym ze szczepieniem, obowiązek wywiadu lekarskiego po szczepieniu oraz daje rodzicom możliwość zgłaszania niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Pierwsze czytanie musi się dobyć nie później niż trzy miesiące od daty złożenia projektu. Jak poinformowało Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepieniach "STOP NOP", terminem ostatecznym jest 11 października.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski negatywnie ocenił obywatelski projekt ustawy znoszącej obowiązek szczepień. "Nie ma żadnych dowodów naukowych na to, że dobrowolność szczepień wpływa pozytywnie na populację" - powiedział Szumowski podczas spotkania z dziennikarzami w połowie lipca. Przyznał, że szczepienia - podobnie jak każde terapie - mogą wiązać się z negatywnymi skutkami. Podkreślił jednak, że stosunek korzyści do ewentualnych negatywnych skutków w przypadku stosowania szczepień wskazuje na to, iż niosą one zdecydowanie więcej pozytywnych efektów.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • gość
  04.08.2018 07:18

  ciekawe że w całej cywilizowanej Europie dzieci nie są objęte obowiązkiem szczepień, nie ma przymusu, populacja nie wyumiera na epidemie, mają podpisaną konwencję bioetyczną w tym zakresie, Polska jest jedynym dzikim krajem z przymusem szczepień i nie podpisaną konwencją, czyli poligon doświadczalny dla koncernów
 • Gosc
  04.08.2018 08:34
  Obowiazek wywiadu lekarskiego jest chyba oczywisty i dzis? A w ustawie powinien byc obowiazek ponoszenia kosztow leczenia dzieci zarazonych przez nieszczepione potomstwo nieszczepionkowcow np odra badz kokluszem. Plus renta w razie powiklan badz smierci dziecka.
 • ala wilk
  08.08.2018 06:33
  Skoro ktoś nie ufa lekarzom to po co rodzić dzieci w szpitalu? Nie lepiej rodzić na polu kapusty jak nasze prababki?
 • wakcynosceptyk
  16.10.2018 20:18
  Artykuł kłamliwy, w tytule obnaża manipulacje autora. W projekcie ustawy jest mowa o dobrowolności szczepień, a nie o postawie anty.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.