MEN: Jeżeli Tęczowy Piątek zostanie zorganizowany w szkole z pominięciem procedur, będzie to złamanie prawa

Jeżeli jakiś dyrektor szkoły podjął decyzję o zorganizowaniu tzw. Tęczowego Piątku z pominięciem procedur, to znaczy, że złamał prawo oświatowe - ostrzegła w czwartek w rozmowie z portalem wPolityce.pl minister edukacji narodowej Anna Zalewska, odnosząc się do planowanej na piątek przez Kampanię Przeciw Homofobii akcji "Tęczowy Piątek".

W piątek przez Kampanię Przeciw Homofobii ma zostać przeprowadzona akcja "Tęczowy piątek". Według informacji KPH w tegorocznej edycji wezmą udział nauczyciele i uczniowie z 211 szkół. W placówkach mają się odbywać lekcje, których głównym tematem będzie "akceptacja i otwartość na uczniów i uczennice LGBTQI". Szkoły, które podjęły tę inicjatywę otrzymały od KPH zestaw materiałów edukacyjnych, plakaty i "tęczowe gadżety".

W czwartek w rozmowie z portalem wPolityce.pl do sprawy odniosła się minister edukacji narodowej Anna Zalewska. Pytana "jak patrzy na tę sprawę", podkreśliła, że "w kalendarzu szkolnym nie ma takiego dnia". "Każdego roku we wrześniu, w każdej szkole, nauczyciele z rodzicami i uczniami ustalają program wychowawczo-profilaktyczny, który zakłada różnego rodzaju inicjatywy. Z informacji kuratorów wynika, że nie ma takiego programu jak tzw. +Tęczowy piątek+" - powiedziała.

Zaznaczyła przy tym, że "jeżeli chodzi o jakąkolwiek akcję, dowolnej instytucji, która chce realizować coś, co nie wynika z podstaw programowych musi uzyskać pisemną zgodę rodziców". "Jeżeli pojawiają się jakiekolwiek ulotki, materiały, to muszą być zgłoszone do kuratoriów po to, aby można było ocenić ich jakość i zgodność z podstawami programowymi" - podkreśliła.

Wskazała też, "wiele przepisów prawa oświatowego, jak również podstawy programowe, są tak skonstruowane, żeby szkoła była neutralna". "Nie widzę możliwości, żeby jakikolwiek dyrektor bez wiedzy kuratora i rodziców - po sprawdzeniu przez ekspertów tego, co organizacje chcą dostarczać uczniom - zgodził się na to, żeby taka akcja mogła się w szkole odbyć" - oceniła Zalewska.

Na uwagę, że KPH twierdzi, iż ma być obecna w 211 szkołach, minister odparła: "Tak twierdzi tylko ta organizacja". "Kuratorzy podeszli do tych informacji bardzo poważnie, sprawdzili je i okazało się, że żadna szkoła nie rozpoczęła formalnej procedury zorganizowania tzw. +Tęczowego piątku+" - powiedziała szefowa resortu edukacji narodowej.

Wskazała także, że "w dobie mediów elektronicznych z pewnością pojawiłyby się w internecie skany kartek, w których dyrektorzy pytaliby rodziców o zgodę na zorganizowanie takiej akcji". "Takich oświadczeń nie ma. Przepisy są bezwzględne. Naszym obowiązkiem jest wspierać rodziców w wychowywaniu dziecka. Nie możemy podejmować decyzji bez ich zgody" - wskazała. "Jeżeli jakiś dyrektor podjął decyzję o zorganizowaniu tzw. +Tęczowego piątku+ z pominięciem procedur, to znaczy, że złamał prawo oświatowe" - dodała.

Zalewska zaznaczyła także, że ministerstwo zawsze sprawdza wszelkie podobne sprawy. "Podobnie będzie i teraz" - zapowiedziała. "Musimy dbać o dzieci, a rodzice muszą wiedzieć wszystko, co dotyczy ich pociech" - dodała.

Dopytywana, co mają zrobić rodzice, którzy w piątek dowiedzą się od swoich dzieci, że tzw. "Tęczowy piątek", odbył się w ich szkole, Zalewska wskazała, że powinni oni "od razu zawiadomić kuratorium".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • ART
  26.10.2018 11:11
  Przeczytajcie uważnie dłuższą wypowiedź niejakiego E. Jest wręcz „książkowa”i widać że pisał ją niezły zawodowiec., O co chodzi tak naprawdę ? Celem Autora jest niepostrzeżenie doprowadzić do zaniku w społeczeństwie katolickiego, chrześcijańskiego myślenia i wartościowania, a z biegiem czasu i samego chrześcijaństwa, GDYŻ KIEDY USTAJE SPRZECIW WOBEC FAŁSZU I ZŁA, NASTĘPUJE PODDANIE SIĘ TEJ FALI, a tym samym rozejście się z wiarą i jej wymaganiami. A właśnie to jest zamierzone przez naszego spryciarza: ZOBOJĘTNIENIE NA PRAWDĘ I NA FAŁSZ, NA DOBRO I NA ZŁO, wyczulenie tylko na wygodne miejsce w życiu i własną korzyść, oportunizm życiowy, płynięcie z prądem.
  I czy ktoś mógłby to nazwać walką z religią, niszczeniem samych fundamentów Kościoła i wiary? To przecież tylko promowanie oświecenia, szacownej tolerancji, otwartości i pluralizmu…
  Przeczytajcie, pomyślcie, zapamiętajcie. Poznajcie ICH metody. MYŚLCIE! Myślcie na Boga!!! Kto tam klika że jest to "wartościowe"? Wróg, głupiec, zdrajca czy < użyteczny idiota >?
 • mee...
  26.10.2018 11:34
  ...bardzo marnie zatem ten swiat skonczy - jak napisano. Uciekajcie zatem od swiatowcow ile sil w nogach.
 • tadeuszogorek
  26.10.2018 12:18
  tadeuszogorek
  Za plecami rodziców, jakiś zboczony dziad, będzie opowiadał ich dzieciom o swoim zboczeniu i mówił, że to jest jedna z dostępnych opcji. Chyba rodzice powinni coś wiedzieć na ten temat najpierw – mówił Cejrowski.
 • Mirosław Gwiazda
  16.10.2019 22:05
  "MEN: Jeżeli Tęczowy Piątek zostanie zorganizowany w szkole z pominięciem procedur, będzie to złamanie prawa" Czyli co? Jeśli zorganizują zboczone piątki, zgodnie z procedurą, to do szkół wejdą i zboczone piątki się odbędą?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.