Zobacz akt udzielenia azylu Silje Garmo i jej córce

Polska oficjalnie udzieliła azylu Silje Garmo i jej córce Eirze. Wydany wczoraj dokument Urzędu ds. Cudzoziemców opublikował na Twitterze Jerzy Kwaśniewski, szef instytutu Ordo Iuris, wspierający Norweżkę, która zbiegła z ojczyzny w obawie przed odebraniem dziecka przez urząd ds. dzieci (Barnevernet).

Udzielenie azylu było już właściwie formalnością po tym, jak polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zmieniło swe wcześniejsze negatywne stanowisko i zgodziło się na przyjęcie Norweżki i jej dziecka w Polsce.

Garmo zbiegła z córeczką do Polski po tym, jak cieszący się złą sławą norweski urząd ds. dzieci (Barnevernet) zagroził odebraniem jej dziecka jeszcze przed jego narodzeniem. Powodem interwencji urzędu miał być zarzucany matce „zespół przewlekłego zmęczenia” oraz nadużywanie paracetamolu.

Sprawa stała się bardzo głośna. Jej kontekstem są podobne problemy polskich rodzin w Norwegii. Nasz konsul w Oslo Sławomir Kowalski, znany z zaangażowania w pomoc rodzinom, którym groziło odebranie dzieci, został przez rząd norweski uznany z personę non grata i zmuszony do opuszczenia Norwegii. Zgodnie z panująca w dyplomacji zasadą wzajemności Polska wydaliła norweską konsul.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.