Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował w poniedziałek, że rozpoczynający się tydzień zapowiada się nadal bardzo upalnie. Miejscami wystąpią też gwałtowne burze. Wysoka temperatura w dzień i w nocy może źle wpływać na samopoczucie - organizm człowieka - ostrzega
W poniedziałek w większości kraju temperatura wyniesie od 27 st. do 31 st. Chłodniej będzie jedynie na północy, zwłaszcza na wybrzeżu, gdzie termometry mogą pokazać od 23 st. do 26 st.
Kolejne dni przyniosą upał właściwie w całym kraju. Temperatura może osiągać od 32 st. do 34 st. Ochłodzenie, ale tylko kilkustopniowe, nastąpi w czwartek. IMGW podkreśla, że będą takie noce, kiedy temperatura nie spadnie poniżej 20 st.
Po nieco chłodniejszym czwartku w piątek najprawdopodobniej napłynie powietrze zwrotnikowe i spowoduje znaczny upał. Kolejne niezbyt duże ochłodzenie nadejdzie dopiero w niedzielę.
Upałowi w nadchodzącym tygodniu dość często będą towarzyszyły burze. Już w poniedziałek wieczorem i w nocy na północnym zachodzie Polski wystąpią gwałtowne, a miejscami bardzo gwałtowne burze. Będą im towarzyszyły silne porywy wiatru, opady gradu i ulewny deszcz. W pozostałej części kraju będzie sucho i słonecznie.
We wtorek burze - miejscami gwałtowne - wystąpią głównie na zachodzie i w górach. W środę mogą wystąpić już w większej części Polski, ale nie na wschodzie. W z kolei pojawią się na wschodzie kraju, a spokojniej będzie na zachodzie. Wraz z ponownym napływem powietrza zwrotnikowego burzowo będzie również w weekend.
Jak podaje IMGW przez cały tydzień w najcieplejszej porze dnia obciążenie organizmu człowieka gorącem może być silne. Subiektywne odczucie temperatury będzie się utrzymywało "od gorąco do bardzo gorąco". Zbytnie gorąco w nocy może niekorzystnie wpływać na jakość snu. Ograniczone możliwości wypoczynku i regeneracji w nocy mogą spotęgować uczucie znużenia i senności w kolejnych dniach.
IMGW rekomenduje, aby w najcieplejszych porach dnia pozostawać w chłodnym lub zacienionym miejscu.
Ze względu na możliwość odczuwania duchoty - czasami również w nocy - osobom starszym, przewlekle chorym i dzieciom zaleca się w najcieplejszej porze dnia odpoczynek w miejscach klimatyzowanych, zacienionych i przewiewnych.
Z uwagi na promieniowanie słoneczne zalecane są środki ochronne: nakrycie głowy, kremy z filtrem UV, okulary przeciwsłoneczne. Należy rozważyć noszenie odzieży o zmniejszonej termoizolacyjności. Należy pamiętać o regularnym uzupełnianiu wody traconej z organizmu na skutek pocenia się. Przebywając na zewnątrz, należy zachować ostrożność i pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.