Rozpoczynający się dziś rok Rodziny „Amoris Laetitia” (Radość miłości) powinien być czasem wczytywania się w tekst, bo recepcja tej adhortacji w Polsce jest słaba – uważa krajowy duszpasterz rodzin ks. dr Przemysław Drąg. Ocenia też, że Kościołowi w Polsce potrzebna jest zmiana mentalności, by – zauważając zagrożenia – głosił przede wszystkim pozytywną naukę o pięknie małżeństwa i rodziny.
„W małżeństwie i rodzinie mamy wszystko: wartości, wychowanie, bliskość, relacje. Dlaczego do tej pory tego nie odkryliśmy? Dlaczego nie poszliśmy w kierunku głoszenia pozytywnego?” – zastanawia się ks. Drąg w rozmowie z KAI i zachęca do zmiany mentalności. „Przestańmy wreszcie narzekać, krytykować świat i stańmy się, jako ludzie wierzący, proaktywni, promujmy wartość małżeństwa i rodziny” – apeluje.
Zdaniem ks. Drąga w komentarzach dotyczących wydanej 5 lat temu adhortacji skoncentrowano się na rozdziale poświęconym związkom niesakramentalnym, zaś wiele innych, pięknych i głębokich treści gdzieś umknęło.
„Trzeba ten tekst czytać w całości i starać się zrozumieć, czym w myśli papieża jest tytułowa „radość miłości”, przeżycie jej w rodzinie, wychowanie dzieci, duchowość małżeńska czy edukacja seksualna” – uważa ks. Drąg. Dodaje, że nawet Jan Paweł II, który tak kochał małżeństwa, nie mówił aż tak wyraziście o mistycyzmie małżeńskim tak, jak czyni to Franciszek.
„Rok Amoris Laetitia odczytuję jako zaproszenie do tego, byśmy zeszli do poziomu tekstu, żebyśmy przestali słuchać komentarzy, a zaczęli po prostu czytać adhortację” – stwierdził dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin (KODR).
Obecnie Ośrodek pracuje nad długofalową strategią duszpasterstwa rodzin. Przewiduje ona m.in. mocny udział samych małżeństw w przekazywaniu swoich doświadczeń innym parom. Beata Choroszewska z KODR zwraca uwagę, że w tej chwili działa ponad 3 tys. świetnie przygotowanych doradców życia rodzinnego, łączących własne doświadczenia ze specjalistycznymi studiami dotyczącymi zagadnień rodziny.
Ogłoszony przez papieża Franciszka Rok Rodziny Amoris Laetitia rozpoczął się dziś, 19 marca, w uroczystość św. Józefa.. W tym dniu przedstawiciele Rady Episkopatu ds. Rodziny wraz z reprezentantami rodzin zawierzą polskie rodziny Matce Bożej na Jasnej Górze. Inauguracja Roku Rodziny nastąpi także w poszczególnych diecezjach i parafiach.
Jak zapowiedział przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny bp Wiesław Śmigiel, z uwagi na pandemię Rok nie będzie obfitował w liczne wydarzenia o charakterze publicznym.
Głównym elementem obchodów Roku Rodziny w Polsce będzie ogólnopolska pielgrzymka małżeństw i rodzin na Jasną Górę planowana na 26 września. Dzień wcześniej odbędzie się spotkanie Rady ds. Rodziny z rodzinami i przedstawicielami duszpasterstwa rodzin.
Rozpoczynający się 19 marca Rok Rodziny, potrwa do 26 czerwca 2022 roku i zakończy się X Światowym Spotkaniem Rodzin w Rzymie z Ojcem Świętym. Na to wydarzenie udadzą się także przedstawiciele rodzin z naszego kraju oraz duszpasterze.