Płock. W katolickiej szkole ucz się stylu Ewangelii

Uczniowie klas pierwszych Szkół Katolickich w Płocku złożyli ślubowanie, a biskup Szymon Stułkowski poświęcił odnowiony i zaadoptowany do potrzeb liceum dawny budynek księży profesorów WSD.

Człowiekowi potrzeba otwartych uszu i serca, aby zobaczyć największy znak życia, Jezusa - mówił biskup Szymon Stułkowski w kościele św. Jana Chrzciciela, w czasie Mszy św. w intencji Szkół Katolickich w Płocku. W czasie uroczystości, która nastąpiła po zakończeniu liturgii, uczniowie klas pierwszych złożyli ślubowanie, a biskup poświęcił odnowiony i zaadoptowany do potrzeb liceum dawny budynek księży profesorów WSD.

- Kto w centrum swego życia stawia Jezusa, pięknie owocuje! Tak uczyniła w swoim życiu św. Jadwiga Śląska, św. Jan Paweł II, św. Stanisław Kostka i płoccy biskupi męczennicy. Oni wszyscy wyciągali ręce do Jezusa - źródła miłości i Jego postawili w centrum swego życia. Dla was, drodzy młodzi, szkoły katolickie są piękną szansą wzrostu w tym szczególnym środowisku, gdzie obok wiedzy ważne są wartości, abyście stawali się mądrymi ludźmi i przyjaciółmi Jezusa - podkreślił kaznodzieja.

Biskup przekazał szkołom krzyż wykonany z hebanu, który pochodzi z Afryki. Zostały na nim wyżłobione dłonie: na poprzecznej belce - symbolizujące dłonie ukrzyżowanego Jezusa, a także zstępująca z góry dłoń Boga Ojca, oraz cztery dłonie wznoszące się ku górze, symbolizujące błaganie i modlitwę wielu ludzi. - Mamy wyciągać ręce po wiedzę ludzką i po miłość Bożą. Może nasze ręce są puste, a życie jest wymagające, ale nie rezygnujmy z tego, aby prosić Pana Boga o dary mądrości i miłości w życiu codziennym - mówił biskup Szymon w czasie Mszy św.

W czasie akademii na sali gimnastycznej szkół najmłodsi uczniowie pierwszej klasy podstawówki oraz młodzież z trzech pierwszych klas liceum złożyli ślubowanie. - W uczeniu i wychowaniu dzieci i młodzieży nie chcemy być sami, dlatego zapraszamy do tego wspólnego dzieła rodziców i zachęcamy uczniów, aby nie bali się podjąć wymagań dla osiągnięcia szczytnych celów - mówił ks. Jacek Marciniak, dyrektor szkół. Biskup Szymon zabierając głos, wskazał jeszcze na jeden szczególny rys szkół katolickich. - Zdarza się, że do takich szkół uczęszczają uczniowie z niewierzących rodzin, albo tacy, którzy choć ochrzczeni, sakramentalnie są daleko od Pana Boga. Przez naukę, dyscyplinę i klimat takich szkół przyjmują jednak styl życia Ewangelii, styl życia miłością. Życzę wam, aby w tym miejscu ten ewangeliczny styl pracy i życia był zawsze żywy - podkreślił biskup płocki.

W czasie uroczystości biskup Stułkowski poświęcił odnowiony dawny budynek księży profesorów WSD, który dostosowano do potrzeb szkół i dokonano jego gruntownej modernizacji. Znalazło w nim miejsce 11 sal lekcyjnych, w tym nowoczesna sala informatyczna, "laboratorium przyszłości", strefa relaksu i cichej nauki, a także pokój nauczycielski, pokój psychologa i pedagoga. W salach lekcyjnych zainstalowano nowoczesne wyposażenie, w tym - zamiast tradycyjnych tablic - interaktywne monitory.

- Oddanie do użytku tego budynku otwiera nowe perspektywy rozwoju zarówno przed liceum, jak i szkołą podstawową, bo znacznie poszerzyła się nasza baza lokalowa. W perspektywie przyszłego roku szkolnego jest również otwarcie Niepublicznego Przedszkola Katolickiego - mówi ks. Jacek Marciniak, dyrektor Szkół Katolickich.

W Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. św. Stanisława Kostki uczy się 167 uczniów, zaś łącznie w całej szkole - 292 uczniów.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg