O depresji i cierpieniu seniorów podczas konferencji przed Dniem Papieskim

To choroba powszechna: na depresję na świecie choruje blisko 300 mln osób.

O depresji seniorów oraz cierpieniu mówiono podczas konferencji naukowej, która odbywa się w Warszawie w ramach obchodów 24. Dnia Papieskiego. W tym roku przebiega on pod hasłem „Jan Paweł II. Ewangelia starości i cierpienia”. – Depresja to jedna z najczęstszych przyczyn cierpienia psychicznego u osób starszych – powiedziała Małgorzata Zajączkowska-Jasińska ze szpitala klinicznego im. dr. J. Babińskiego w Krakowie. Jak dodała, jest to choroba powszechna: na depresję na świecie choruje blisko 300 mln osób.

Dr Zajączkowska-Jasińska podkreśliła, jak ważne jest zdiagnozowanie depresji u seniorów, gdyż często pozostaje ona nierozpoznana. – Co trzecia osoba, która popełnia w Polsce samobójstwo, była w wieku powyżej 60 r. życia – przytoczyła dane. Wskazała, że czynnikiem sprzyjającym depresji jest  samotność.

Niepokój, drażliwość, lęk, objawy somatyczne, jak nadmierna koncentracja na ciele – to tylko niektóre z objawów depresji u osób w podeszłym wieku. – Depresję da się leczyć skutecznie – przypomniała specjalistka w dziedzinie psychiatrii, obalając mit, że ze schorzeniem tym, trzeba nauczyć się żyć. Zauważyła, że starsi bezpodstawnie obawiają się uzależnienia od leków antydepresyjnych, czy zmiany świadomości. – Zdarza się, że sam pacjent nie chce się poddać takiemu leczeniu. Wciąż funkcjonują mity przed działaniem leku. Pacjenci bardzo się boją leków depresyjnych – zauważyła prelegentka.

Przypomniała także, jakie czynniki wpływają na rozwój depresji. – Kiedy osoba starsza wchodzi w wiek senioralny, doświadcza izolacji, osamotnienia, często zmiany w środowisku, związanej z przeprowadzą do domu opieki, bądź w wersji optymistycznej do dzieci. Taki pacjent zostaje wyrwany ze swojego środowiska, w którym miał swoje otoczenie i nagle to wszystko znika – tłumaczyła Małgorzata Zajączkowska-Jasińska.

Kapelan krakowskiego szpitala psychiatrycznego, ks. dr hab. Jan Klimek z UPJPII  wskazał, że chrześcijaństwo zapisało księgę niezliczonych rozważań teologicznych i filozoficznych na temat cierpienia człowieka i Boga. Przypomniał myśl Jana Pawła II, że człowiek Bóg nie pragnie cierpienia dla człowieka oraz, że cierpienie pozostanie tajemnicą.

Na zakończenie metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz podkreślił, że tematyka starości, cierpienia, umierania i śmierci jest bardzo szeroka, zarówno w wymiarze psychologicznym jak i teologicznym. Przypominając list apostolski  apostolski Jana Pawła II o chrześcijańskim sensie ludzkiego cierpienia, „Salvifici doloris”, kard. Nycz podkreślił, że w tym tekście Jan Paweł II zawarł ogromne bogactwo teologiczne, duchowe i egzystencjalne.

Konferencję zorganizowano w ramach 24. Dnia Papieskiego, który w tym roku obchodzony jest pod hasłem „Jan Paweł II. Ewangelia cierpienia i starości”. Nawiązuje ono do wspomnianego tytułu Listu Apostolskiego „Salvifici doloris” św. Jana Pawła II.

Dzień Papieski od 2000 roku obchodzony jest w niedzielę poprzedzającą wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, czyli zawsze przed lub 16 października. Co roku podczas Dnia Papieskiego – w tym roku przypada on 13 października – odbywa się zbiórka na program stypendialny dla zdolnej i niezamożnej młodzieży z małych miejscowości organizowana przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia. Zbiórka organizowana jest we wszystkich katolickich świątyniach, a także na placach miast oraz w najważniejszych ośrodkach polonijnych.

Ze wsparcia „Dzieła” korzysta obecnie rocznie ponad 2 tys. osób z całej Polski, a stypendia przyznawane są już od VII klasy szkoły podstawowej i mogą być kontynuowane aż do zakończenia studiów.

Przez 20 lat działalności Fundacja pomogła ukończyć studia tysiącom młodych ludzi, a oprócz październikowej zbiórki „Dzieło Nowego Tysiąclecia” można wspierać przez cały rok – wysyłając SMS o treści STYPENDIA na numer 74 265 (4,92 z VAT) lub przelewając dowolną kwotę na numer rachunku 75 1240 2034 1111 0000 0306 8582.

Fundacja została powołana przez Konferencję Episkopatu Polski w 2000 r. Powstała jako owoc pielgrzymki św. Jana Pawła II do ojczyzny w 1999 r.

Przewodniczącym Rady Fundacji jest kard. Kazimierz Nycz, a prezesem jej zarządu ks. Dariusz Kowalczyk.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg