Co trzeci nastolatek (36 proc.) nie wyobraża sobie dnia bez telefonu komórkowego; dla 68 proc. badanych, telefon jest także bardzo ważnym źródłem rozrywki i utrzymywania kontaktów towarzyskich - wynika z badania przeprowadzonego w ramach kampanii "Uwaga! Fonoholizm".
Jak wynika z badań, podstawowa funkcja komórki, jaką jest codzienna komunikacja i wymiana informacji, odchodzi na drugi plan. Co trzeci nastolatek (36 proc.) nie wyobraża sobie dnia bez telefonu. Ponad połowa (56 proc.) badanej młodzieży nie zgadza się, że telefon komórkowy mógłby dla nich nie istnieć i że wolą spotykać się z ludźmi i rozmawiać osobiście.
Okazuje się, że telefon wykorzystywany jest przez uczniów przede wszystkim do dzwonienia (70 proc.) i wysyłania sms-ów (76 proc.). Ważną funkcją jest także możliwość słuchania muzyki - codziennie korzysta z niej 65 proc. badanych. 92 proc. młodzieży zdarza się robić komórką zdjęcia i filmy.
Aż 60 proc. uczniów, korzysta z telefonu podczas lekcji, 18 proc. robi to w takcie sprawdzianów i klasówek. 44 proc. nastolatków używa telefonu podczas rodzinnych posiłków, 28 proc. korzystało z telefonu w kinie lub w teatrze.
Dla 68 proc. badanych nastolatków, telefon komórkowy jest także bardzo ważnym źródłem rozrywki i utrzymywania kontaktów towarzyskich, tyle samo traktuje telefon jako niezbędne narzędzie, aby być na bieżąco ze wszystkimi informacjami.
"Młodzież, wysyłając wiadomości sms czy dzwoniąc, nie wymienia się informacjami, a buduje i podtrzymuje relacje z rówieśnikami. Oznacza to, że kontakt telefoniczny w niektórych sytuacjach może wypierać rozmowę bezpośrednią. Zamiast spotkania, młodzi ludzie wybierają kontakt za pośrednictwem sms-a lub wpisu na portalu społecznościowym, do którego mają dostęp za pośrednictwem komórki" - tłumaczy medioznawca dr Tomasz Płonkowski.
Psycholog Anna Niziołek dodaje, że dla dzisiejszej młodzieży telefon jest naturalnym elementem rzeczywistości. "To jest pokolenie, które uczyło się świata poprzez komputer czy telefon i trudno jest im wyobrazić sobie, jak inaczej można się z kimś umówić czy skontaktować" - podkreśla.
Komórka coraz częściej spełnia funkcję modnego gadżetu. Użytkownicy telefonów komórkowych konkurują ze sobą pod względem jej wyglądu i liczby posiadanych aplikacji. Stanowi to szczególne zagrożenie dla młodych ludzi, dla których model telefonu może stać się wyznacznikiem pozycji społecznej. Z badań wynika, że dla 16 proc. młodzieży dobry telefon komórkowy jest symbolem statusu - niezbędnym, żeby nie być wyśmiewanym przez kolegów.