Państwo wesprze rodziny wielodzietne

Rząd jest zdecydowany, aby bardzo mocno wspierać finansowo model rodziny 2+3 i więcej - powiedział w czwartek premier Donald Tusk. Zapowiedział wzrost o 50 proc. świadczeń rodzinnych dla rodzin z przynajmniej trójką dzieci.

"Rząd przygotowuje wzrost o 50 proc. świadczeń rodzinnych dla rodzin, z trójką lub więcej dzieci. Robimy to od zaraz, mimo że skutki emerytury są za kilkanaście lat i mimo kryzysu. (...) Jesteśmy zdecydowani bardzo mocno wspierać finansowo model rodziny 2+3 i więcej" - zapowiedział premier podczas debaty w Sejmie o podwyższeniu wieku emerytalnego.

Tusk zadeklarował ponadto, że rząd będzie pracować nad rodzajem subwencji lub dotacji dla przedszkoli, która spowoduje, że opieka przedszkolna - z punktu widzenia rodziców - będzie wyraźnie tańsza niż obecnie.

"Już w tym roku chcemy znaleźć formułę dotowania lub subwencjonowania przedszkoli. Będziemy chcieli uzyskać jakieś gwarancje limitu wydatków, jakie rodzice będą ponosić, posyłając dzieci do przedszkola" - powiedział szef rządu.

Premier ocenił też, że być może warto się zastanowić czy obowiązek płacenia składki emerytalnej nie powinien być powszechny i liniowy.

Zadeklarował też otwartość na rozwiązania, które uwzględniłyby trud, jaki matki wkładają w wychowywanie dzieci. Podkreślił jednocześnie, że - w jego ocenie - kobiety podejmując decyzję o macierzyństwie nie kierują się wiekiem emerytalnym. Jak zaznaczył, podniesienie wieku emerytalnego nie spowoduje, że kobiety nie będą chciały mieć dzieci.

Tusk zapewnił, że jedyna doktryna, jaką się kieruje to poczucie odpowiedzialności za to, co będzie działo się w Polsce przez najbliższe lata.

"Na pewno następcy nie zdecydują się na tak radykalny krok. Jest w jakimś sensie, że jak ktoś wygrał drugą kadencję powinien umieć się poświęcić. My odejdziemy być może właśnie dlatego, że wprowadzimy podniesienie wieku emerytalnego, a nasi następcy z rozkoszą wprowadzą przyjemne ustawy, które osłonią ludzi" - zaznaczył premier.

 

«« | « | 1 | » | »»
 • niker
  23.02.2012 20:35
  Spokojnie ludzie, Tusek dalej gra pod publikę.
 • podejrzliwy
  23.02.2012 21:00
  "wzrost o 50 proc. świadczeń rodzinnych dla rodzin, z trójką lub więcej dzieci" brzmi podejrzanie. Jakie sa obecne swiadczenia? 1 zl a po zwiekszeniu bedzie 1.50?
 • maja
  24.02.2012 08:56
  To bardzo szlachetne ze strony premiera ale:

  Kwota zasiłku rodzinnego, dodatków i innych świadczeń z ustawy o świadczeniach rodzinnych:

  68 zł na dziecko w wieku do ukończenia 5 roku życia,
  91 zł na dziecko w wieku powyżej 5 roku życia do ukończenia 18 roku życia,
  98 zł na dziecko w wieku powyżej 18 roku życia do ukończenia 24 roku życia.

  Jesli premierm podniesie zasilek o 50% to latwo wyliczyc ze bedzie to o 34-48 zl wiecej na glowe. Oczywiscie dla rodziny gdzie dochod na glowe jest w okolicach 530 zl na miesiac kazdy grosz sie liczy, ale nie badzmy smieszni ze te 40 zl na miesiac to jakies wielkie dobrodziejstwo.
  Rodziny wielodzietne, ze wzgledu na to ze zakupuja wiecej podstawowych artykulow spozywczych, ubran, ksiazek, placa panstwu wiekszy podatek w postaciu VATu niz zasilek ktory otrzymuja i to powinno byc uwzglednione i mozliwie zmienione, moze jakas stala znizka na zakupy by sie przydala.
 • Maluczki
  24.02.2012 10:20
  Najpierw oszkapił rodziny vatem, a teraz z wielkim halo obiecuje (wiadomo jak wygląda realizacja obietnic Tuska, np drogi i autostrady, bezrobocie,służba zdrowia itd)jakieś drobne tym rodzinom.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.