Otworzą furtkę w aborcyjnym prawie?

Oklahoma może być pierwszym stanem USA, który przyjmie ustawę definiującą embrion jako osobę, nadając w ten sposób dziecku poczętemu nowy status prawny.

Za przyjęciem projektu ustawy głosowała większość stanowych senatorów (34 za i 8 przeciw). Wszystko wskazuje na to, że sukcesem obrońców życia zakończy się też głosowanie w stanowej Izbie Reprezentantów, gdzie jest ponad dwa razy więcej republikanów niż demokratów. Dokument powinna także podpisać republikańska gubernator Oklahomy Mary Fallin.

Inicjatywy legislacyjne na rzecz ustaw, które nazywając osobą płód od samego poczęcia dają mu w ten sposób większą niż dotychczas ochronę prawną, podjęto też w innych stanach, jednak nie z takim efektem jak w Oklahomie. 23 lutego br. senatorowie stanu Wirginia zagłosowali za odesłaniem projektu podobnej ustawy do komisji, co oznacza, że ten projekt ustawy będzie można ponownie poddać pod głosowanie dopiero w 2013 roku.

W 2008 roku podczas referendum mieszkańcy Kolorado głosowali nad zmianą statusu prawnego embrionów. Odrzucili oni jednak propozycję rozszerzenia pojęcia osoby tak, by objąć nim ludzką istotę od chwili poczęcia.

Inicjujący personalistyczne ustawy w całych Stanach Zjednoczonych działacze organizacji Personhood USA mają nadzieję, że uda im się wykorzystać w zmaganiach prawnych tzw. lukę Blackmuna. Ma ona związek z zastrzeżeniem, jakie wniósł sędzia Sądu Najwyższego Harry Blackmun w uzasadnieniem decyzji z 1973 roku w sprawie Roe przeciw Wade, legalizującej w USA „przerywanie ciąży”. Sędzia zauważył, że gdyby uznano, iż dziecko poczęte jest osobą, wtedy upadłyby argumenty za aborcją. W orzeczeniu sprzed 39 lat mówi się, że płód jest w pełni człowiekiem, ale dzieciom nienarodzonym odmawia się przyznania praw należnych osobie ludzkiej.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ABORCJA

 • Tomasz
  29.02.2012 14:57

  "W orzeczeniu sprzed 39 lat mówi się, że płód jest w pełni człowiekiem, ale dzieciom nienarodzonym odmawia się przyznania praw należnych osobie ludzkiej."

  To po prostu niewiarygodne, to jakaś schizofrenia...

 • Julia
  29.02.2012 16:26
  Jak ja kocham to gadanie o płodzie, z którym - wedle embriologii - mamy do czynienia przez cały okres ciąży, aż do porodu. Ciekawe co powoduje, że dziecko które urodziło się wieczorem jest bardziej człowiecze, niż tego samego dnia rano, kiedy siedziało jeszcze u mamy w brzuchu i było notabene embriologicznym płodem. Przykro mi, ale argument nazewnictwa, nie za bardzo mnie przekonuje.
 • Scott
  01.03.2012 09:10
  W "Biologii" Berga, Solomona która jest podstawową książką na studiach medycznych stoi jak byk tytuł rozdziału "Życie ludzkie zaczyna się od poczęcia do śmierci".

  Podzielono też okresy życia człowieka[tak człowieka] na ten od poczęcia do 8 tyg- zarodek, a od 8 tyg do narodzin- płód, potem wiek młodzieńczy, średni, starość. Tak więc człowiek to zawsze człowiek, i w każdej fazie życia- ma prawo do życia!
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.