Potrzebny nowy kształt polityki społecznej

W Polsce potrzebny jest nowy kształt polityki społecznej tak, aby powstrzymać lub przynajmniej opóźnić negatywne tendencje demograficzne - powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas seminarium "Na fali demograficznej: Polityka publiczna wobec starzenia się wyżu demograficznego w Europie", które odbywa się w Pałacu Prezydenckim.

Zdaniem prezydenta, w naszym kraju obecnie brakuje dyskusji "o mechanizmach, które mogłyby mieć charakter stabilizujący i wpływać korzystnie na jakość naszego życia w sytuacji, gdy kryzys demograficzny jest faktem". Trzeba jednocześnie mieć świadomość, że negatywne procesy demograficzne są nieuniknione, także w dłuższej perspektywie czasowej - mówił Bronisław Komorowski.

Jak uznał prezydent Komorowski, można i należy szukać rozwiązań, które by te negatywne tendencje powstrzymywały albo opóźniały, ale trzeba pamiętać, że każdy sukces w zakresie ograniczenia trendu, który zmniejsza liczbę urodzeń, może dać efekty najwcześniej za 20, 30 lat.

Dlatego "jesteśmy w okresie konieczności myślenia o nowym kształcie polityki społecznej, przynajmniej o zasadniczej jej zmianie. Warto o tym pamiętać, to nie jest tylko kwestia ustawy zmieniającej system emerytalny w Polsce" - podkreślił Bronisław Komorowski.

Organizatorem seminarium w Pałacu Prezydenckim jest międzynarodowa sieć Population Europe, która skupia wiodące centra badawcze zajmujące się problematyką demograficzną w Europie. W seminarium biorą udział przedstawiciele Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Senatu, Komisji Europejskiej, OECD oraz eksperci z czołowych europejskich uczelni. Seminarium odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta RP.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.