Polski rząd przyznaje rodzinom grosze

W 2012 r. statystyczna 4-osobowa rodzina może liczyć na wsparcie w wysokości 528 euro. Inne kraje inwestują w dzieci znacznie więcej - wynika z badania PwC dla "Pulsu Biznesu".

Firma doradcza sprawdziła w 25 krajach UE (bez Malty i Luksemburga) na jaką pomoc od państwa może liczyć pracujące małżeństwo (zarabiające średnią krajową) z dwójką dzieci w wieku 2 i 5 lat.

Okazało się, że otrzymaliby 528 euro, czyli 2,6 proc. ich rocznych dochodów, przy średniej w UE 5,5 proc. Mniej niż u nas dostaliby rodzice tylko w trzech krajach: Bułgarii, Włoszech i Grecji. Z kolei największe wsparcie mają francuscy rodzice - prawie 7 tys. euro (9,8 proc. dochodów).

Demograf z SGH prof. Irena Kotowska mówi, że to zestawienie potwierdza mało aktywną politykę prorodzinną. "Przy tak niskim poziomie wspierania rodzin, które decydują się na dzieci, trudno będzie poprawić demograficzną sytuację państwa" - komentuje.

Jednak partner w PwC Ryszard Petru mówi, iż badanie nie pokazuje prostej zależności między wysokością pomocy a sytuacją demograficzną (tu Francja i Włochy mają podobne perspektywy). Rząd może mniej płacić, ale jednocześnie wspierać rodziców, np. zwiększając dostępność do żłobków i przedszkoli oraz elastyczność form zatrudnienia - ocenia.

«« | « | 1 | » | »»
 • Fryderyk
  06.08.2012 12:03
  Jest taka paradoksalna historia, że np. rodzice posiadający 6-ro swoich dzieci prawie zawsze mają się gorzej niż rodzina zastępcza wychowująca nie swoje dzieci. Pomoc dla rodziców jest niewspółmiernie niższa niż dla analogicznie liczebnej rodziny zastępczej, której środki otrzymywane z kasy państwowej pozwalają na to by rodzice zastępczy nie musieli pracować zawodowo. Obudź się kraju mój!!!, chciałoby się powiedzieć za Mietkiem Szcześniakiem śpiewającym wiersz Leszka Aleksandra Moczulskiego.
 • Fryderyk
  06.08.2012 12:05
  I jeszcze jedno, zamiast finansować in vitro i inne fanaberie zacznijcie pomagać rodzinom wielodzietnym "rządu" mój.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.