Pomocy szukają osoby starsze i młodsze. Częściej kobiety niż mężczyźni. Specjaliści z Poradni Rodzinnej SRK pomagają w sprawach osobistych, rodzinnych, a nawet w kłopotach z zakresu prawa drogowego.
Pedagog Anna Gredecka mówi, że do typowych problemów, z którymi spotyka się w poradni, należą: trudności wychowawcze, problemy dzieci w szkole, związane także z adaptacją. – Niepokojąco wiele osób decyduje się na wizytę z powodu trudności w relacjach małżeńskich, konfliktów rodzinnych i przemocy. Widoczny jest problem pijących i nieodpowiedzialnych matek, które porzucają swoje dzieci nawet na kilkanaście dni. Zgłaszają się do nas także ludzie starsi, którzy cierpią z powodu złego traktowania przez dzieci lub wnuki – wymienia pedagog.
Teren działania Poradni Rodzinnej SRK obejmuje Płock oraz gminę Bielsk. Wszystkie porady udzielane są bezpłatnie. – Zgłaszają się do nas osoby, które oczekują pomocy przy rozwiązywaniu problemów przede wszystkim rodzinnych i prawnych – mówi Małgorzata Ochocińska, psycholog. – W życiu zdarzają się momenty kryzysowe, z którymi ciężko poradzić sobie samemu. Często wtedy ludzie decydują się na skorzystanie z pomocy specjalisty psychologa – dodaje. Jednocześnie podkreśla, że osoby zgłaszające się do poradni robią to z własnej inicjatywy, stąd też ich gotowość do otwierania się i szukania pomocy w rozwiązaniu trudnych sytuacji. – Początkowo może okazać się to trudne, jednak przyjście do specjalisty jest już próbą otwarcia się, ośmielenia. Często osoby boją się, że ich problem zostanie wyśmiany, że nie zostaną potraktowane poważnie. Otwieranie się następuje stopniowo, jest procesem nabierania zaufania. Pomoc nie będzie skuteczna, jeśli osoba będzie odczuwać jakąś presję, opór. Psycholog nie jest sędzią, nie krytykuje i nie piętnuje. Jest osobą, która chce pomóc – zaznacza Ochocińska.
Poradnia w Płocku mieści się przy ul. abp. Nowowiejskiego 2; otwarta jest w drugi i trzeci po niedziałek każdego miesiąca od godz. 14 do 18. Jej organizatorzy chcą też pomagać mieszkańcom parafii wiejskich, dlatego przyjmują zainteresowanych w Bielsku. Tam po poradę należy udać się do siedziby GOPS, gdzie w każdy wtorek, od 14.30 do 16.30, dyżury pełnią: prawnik, psycholog i doradca rodzinny, którzy pracują w ramach projektów: „Stop przemocy w rodzinie wielopokoleniowej” oraz „Rodzina bliżej siebie i jej mocne strony”.
Szczegółowych informacji na temat pomocy udziela kierownik poradni Danuta Ryba, pod nr. tel. 514-376-954 lub 24-264-44-35.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Praktyka ta m.in skutecznie leczy głębokie zranienia wewnętrzne spowodowane grzechem aborcji.