Legalizują aborcję na życzenie

Luksemburg zalegalizował aborcję na życzenie.

Zgoda na nią obwarowana jest nieznacznie, m.in. poprzez wymóg oświadczenia przez matkę, że jest w „ciężkiej sytuacji” i nakaz przeprowadzenia konsultacji medycznych i psychologicznych.

Według nowego prawa, nieletnia może pozwolić na zabicie swojego nienarodzonego dziecka bez wiedzy rodziców. Przepisy wymagają jedynie, by nieletniej towarzyszyła „zaufana” osoba dorosła.

Uchwaleniu ustawy towarzyszyła demonstracja obrońców życia, choć głosowanie w tej sprawie zostało ogłoszone niemal w ostatniej chwili, by utrudnić zorganizowanie protestu.

Do tej pory w księstwie obowiązywało prawo, dopuszczające aborcję do 12 tygodnia ciąży w przypadku poczęcia z gwałtu, ciężkiego upośledzenia dziecka oraz „zagrożenia dla zdrowia psychicznego bądź fizycznego matki”. Po upływie 12 tygodnia aborcja była dopuszczalna z powodów medycznych bądź eugenicznych, potwierdzonych przez dwóch lekarzy-specjalistów.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.