Prawny zakaz czarnej magii i mieszkania bez ślubu

W Indonezji zgodnie z propozycją ministerstwa sprawiedliwości do pięciu lat ma być wydłużona kara więzienia za cudzołóstwo i wprowadzony zakaz mieszkania bez ślubu. Kara będzie też grozić za praktykowanie czarnej magii - podaje w czwartek agencja EFE.

Dotychczas za cudzołóstwo groziło do dziewięciu miesięcy więzienia. "Cudzołóstwo jest przyczyną wielu problemów społecznych. Kara powinna odstraszać, a dziewięć miesięcy nie jest wystarczające" - powiedział członek rządzącej Partii Demokratycznej Chatibu Wiranu.

Nowe przepisy zabraniają również wspólnego mieszkania parom pozostającym w nieformalnych związkach - grozi za to do roku więzienia. Dotychczas ta źle widziana przez większość społeczeństwa praktyka nie była karana przez prawo.

Według nowego kodeksu karnego, którego projekt rząd złożył w parlamencie, kara więzienia do lat pięciu i grzywna do 300 milionów rupii (23,5 tys. euro) będzie grozić osobie praktykującej czarną magię, która doprowadzi do choroby, cierpienia fizycznego, psychicznego albo śmierci. Dodatkowo jeśli czarownik otrzymał za swoje działanie wynagrodzenie, kara może zostać zwiększona o jedną trzecią.

W Indonezji duża część społeczeństwa wierzy w czarną magię, mimo że 85 proc. osób to wyznawcy islamu. Sprzedawane są talizmany, naturalne lekarstwa i mikstury, a u czarownika można zamówić np. rzucenie uroku.

"Najpierw trzeba określić, co rozumiemy pod pojęciem (czarnej magii)" - powiedział młody publicysta z Dżakarty Bajinah Utami. Jego zdaniem to tak abstrakcyjny termin, że niebezpiecznie jest umieszczać go w kodeksie karnym.

Zdaniem ekspertów reforma oznacza wyraźny wzrost wpływu islamu na indonezyjskie prawo. Obecny kodeks karny został zredagowany w 1918 roku i zreformowany w 1958 roku.

«« | « | 1 | » | »»
 • Anka
  21.03.2013 15:24
  Wiem, że to prawo wywodzi się z islamu, ale popieram je w 100%. Chociaż za magię powinno być dożywocie. Po wiedzmy zdecydowane NIE ludziom łamiącym moralność.

  P.S. Ci, co się ze mną zgadzają niech splusują. Będę mogła ocenić procentowy stosunek użytkowników forum do rzeczonego prawa.
 • gosc-imira
  22.03.2013 06:57
  Dziękuję za minusy :) lubię je, naprawdę. tutaj mam obraz prawdziwej wiary chrześcijańskiej i miłosierdzia. Poszanowania praw drugiego człowieka.Pokazuje jak nie wiele trzeba by i tutaj niektórym odpowiadało prawo szariatu. W gusła i czary wierzy wiele osób, ale nie widze powodu by zaraz rozpalać stosy. I kto ma na nich płonąć? Wkraczanie pani Zawistnej w zycie innej pary pod pretekstem zycia bez ślubu. Jakiego? zapewne kościelneo/ w meczecie. A cywilny, toż za to też należy do więzienia. Potepić, ukamienować, zabić. Wszak my jesteśmy bez grzechu. Prawda?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.