Omijają prawo, by ratować życie

O przeżyciu osób z zawałem serca czy udarem mózgu często decydują minuty. Tymczasem takich chorych ratownicy powinni najpierw zawieźć do... szpitalnego oddziału ratunkowego (SOR), by ten skierował ich do specjalistycznej placówki - pisze "Dziennik Polski".

Ale na szczęcie tego nie robią, zyskując w ten sposób 60-90 minut - podkreśla gazeta, która spytała, czy małopolscy ratownicy łamią prawo, omijając SOR?

"To pytanie retoryczne. Naszym najważniejszym obowiązkiem jest ratowanie życia" - odpowiada Andrzej Kopta z Krakowa, wiceprezes Społecznego Komitetu Ratowników Medycznych, walczącego o zmianę absurdalnych przepisów.

Ratowników nie satysfakcjonują sugestie resortu zdrowia, że zgodnie z prawem można omijać SOR i zwracać się dyspozytora pogotowia. Jak wskazują, takie konsultacje zajmują też sporo bezcennego czasu, a ponadto tylko jednoznaczne regulacje skutecznie chronią zespoły karetek przy ewentualnych postępowaniach w sądzie.

Dalsze kroki resortu zdrowia zależą od wyników konferencji z udziałem m.in. krajowego konsultanta ds. ratownictwa, która odbędzie się 28 listopada w Krakowie - zapowiada "DP".

«« | « | 1 | » | »»
 • Scott
  21.10.2013 07:27
  A wy redakcjo nie macie nic do roboty? Tylko pisać take rzeczy, wstyd mi za was! Zamiast podjąć temat wspaniałego poparcia dla PO czy Komorowskiego, w sondażu CBOS- podległego Premierowi Tuskowi to takie coś;/.
 • ~Oth
  21.10.2013 10:16
  To jest też ważny temat.
  Jeśli kogoś taka sytuacja nie dotknęła, to może nie doceniać. W Warszawie też zawożą do placówki specjalistycznej, wprowadzili na własny użytek też rejonizację(równiejszy rozkład pomiędzy szpitalami), żeby nie jeździć od szpitala do szpitala.
 • krótko
  21.10.2013 11:17
  Niech Pana Bóg błogosławi, Panie Andrzeju Kopta !
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.