Najbardziej proaborcyjne państwa

Kanada, Stany Zjednoczone i Holandia należą do ścisłej czołówki krajów, w których realizowane są zasady skrajnego permisywizmu aborcyjnego – głosi raport przygotowany przez amerykański Instytut imienia Charlotte Denman Lozier.

Tylko cztery inne państwa, w tym Chiny i Korea Północna należą do tej samej grupy krajów, w których można zabijać dzieci nienarodzone po 20 tygodniu życia.

Autorka raportu Angelina Baglini przyjrzała się wnikliwie przepisom aborcyjnym obowiązujących w 198 państwach, niezależnych stanach czy półautonomicznych regionach z liczbą mieszkańców powyżej miliona ludzi. W 139 spośród nich (dwie trzecie) kobiety, które chcą dokonać aborcji, muszą przedstawić powód do jej wykonania. Niektóre z tych przyczyn odwołują się do czynników społecznych, inne mówią o ratowaniu życia lub zdrowia matki.

59 z badanych krajów pozwala na tzw. aborcję na życzenie, z czego 36 zawęża swe przepisy aborcyjne do pierwszego trymestru ciąży – 12. tygodnia życia płodowego dziecka.

W USA zaraz po orzeczeniu Sądu Najwyższego w sprawie Roe przeciwko Wade z 1973 roku można było dokonywać aborcji do 28 tygodnia ciąży. Sędziowie arbitralnie uznali, że jedynym ograniczeniem jest wiek dziecka umożliwiający przeżycie poza organizmem matki. W 1992 przepisy ograniczono do 24 tygodnia ciąży, jednak wcześniejszy wyrok w sprawie Doe przeciwko Bolton, umożliwił dokonywanie aborcji przez 9 miesięcy ciąży, praktycznie aż do dnia porodu.

W raporcie zaznaczono, że siedem krajów na świecie zezwala na dokonywanie aborcji na życzenie po 20. tygodniu ciąży. Są to USA, Kanada, Chiny, Korea Północna, Holandia, Singapur i Wietnam.

Z dokumentu wynika też, że Kanada należy do trójki krajów, w których nie ma żadnych prawnych ograniczeń w stosunku do aborcji. „Kanada całkowicie lekceważy ludzkie życie i działa wbrew nauce, logice i międzynarodowym humanitarnym standardom” – komentuje Natalie Sonnen, szefowa LifeCanada.

Instytut badań naukowych imienia Charlotte Denman Lozier, nazwany na cześć słynnej lekarki amerykańskiej, jest związany z istniejącą od 1992 roku organizacją obrońców życia Susan B. Anthony List. Pracują w nim lekarze, etycy, socjologowie czy specjaliści o statystyki.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ABORCJA

 • 6896
  26.02.2014 11:27
  Ironicznie mówiąc USA, Kanada, Chiny, Korea Północna, Holandia, Singapur i Wietnam, to kraje, gdzie kobiety są obdarzone największą wolnością.
 • DariuszParczewski
  26.02.2014 12:05
  Do tego, który komentując ten artykuł, bezkarne zabijanie dzieci nazywa "największą wolnością kobiet". Pytam Cię: czy jeśli ja bym zabił Ciebie i nie został za to ukarany, to też powiedziałbyś, że jestem obdarzony "największą wolnością"? Zastanów się o czym mówisz! Zabijanie człowieka - i nie jest istotne, czy to dziecko, czy dorosły - nazywasz "największą wolnością". Co za absurd!
 • 6896
  26.02.2014 12:14
  @DariuszParczewski


  Ironia – sposób wypowiadania się, oparty na zamierzonej niezgodności, najczęściej przeciwieństwie, dwóch poziomów wypowiedzi: dosłownego i ukrytego, np. w zdaniu Jaka piękna pogoda wypowiedzianym w trakcie ulewy.

  W rozumieniu potocznym ironię utożsamia się z zawoalowaną kpiną, złośliwością, wyśmiewaniem, dystansem.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Autopromocja