Wycofali projekt lepiej chroniący życie

Premier Hiszpanii Mariano Rajoy poinformował we wtorek, że wycofuje projekt zmiany prawa aborcyjnego, przewidujący poszerzenie ochrony życia dzieci nienarodzonych.

Rajoy zapowiedział, że wprowadzona zostanie tylko jedna zmiana w prawie aborcyjnym: 16- i 17-latki, które do tej pory mogły same podejmować decyzje o przerwaniu ciąży, będą potrzebowały na to zgody rodziców.

"Myślę, że są rzeczy, nad którymi będzie można pracować w przyszłości i będziemy nad nimi pracować, jednak w tym momencie zdecydowałem, że wprowadzimy tylko te zmiany" - powiedział mediom Rajoy. Podkreślił też, że Hiszpania "nie może mieć prawa, które będzie zmieniane, jak tylko zmieni się rząd".

W przyszłym roku w Hiszpanii odbędą się zarówno wybory samorządowe jak i parlamentarne, i wielu komentatorów z tym właśnie wiąże wycofanie się rządu z reformy. Tymczasem zmiany w prawie aborcyjnym były jedną z obietnic wyborczych rządzącej Partii Ludowej podczas kampanii w 2011 roku.

W niedzielę, na dwa dni przed ogłoszeniem przez premiera decyzji o wycofaniu projektu, w Madrycie miał miejsce piąty "Marsz Życia", którego uczestnicy wzywali rząd do jak najszybszego wprowadzenia nowych regulacji. Manifestanci zarzucali Rajoyowi skupianie się na "wyborczych kalkulacjach" i podkreślali, że jeśli nowe prawo nie zostanie wprowadzone, partia rządząca straci ich głosy.

Obecnie w Hiszpanii obowiązuje prawo zezwalające na aborcję na życzenie do 14. tygodnia ciąży. Wycofany projekt Ustawy o Ochronie Życia Poczętego i Prawach Ciężarnych przewidywał częściowe przywrócenie stanu prawnego, wprowadzonego w 1985 r., zgodnie z którym aborcja dopuszczalna była jedynie w konkretnych przypadkach - ciąży pochodzącej z gwałtu oraz poważnego i trwałego ryzyka dla zdrowia i życia kobiety. Prawo z roku 1985 zakładało również możliwość zabicia nienarodzonego dziecka w przypadku wykrycia u niego poważnych wad. Proponowany, a następnie wycofany projekt także w takim przypadku przewidywał ochronę życia dziecka.

 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ABORCJA

Reklama

Reklama

Reklama