Wycofali projekt lepiej chroniący życie

Premier Hiszpanii Mariano Rajoy poinformował we wtorek, że wycofuje projekt zmiany prawa aborcyjnego, przewidujący poszerzenie ochrony życia dzieci nienarodzonych.

Rajoy zapowiedział, że wprowadzona zostanie tylko jedna zmiana w prawie aborcyjnym: 16- i 17-latki, które do tej pory mogły same podejmować decyzje o przerwaniu ciąży, będą potrzebowały na to zgody rodziców.

"Myślę, że są rzeczy, nad którymi będzie można pracować w przyszłości i będziemy nad nimi pracować, jednak w tym momencie zdecydowałem, że wprowadzimy tylko te zmiany" - powiedział mediom Rajoy. Podkreślił też, że Hiszpania "nie może mieć prawa, które będzie zmieniane, jak tylko zmieni się rząd".

W przyszłym roku w Hiszpanii odbędą się zarówno wybory samorządowe jak i parlamentarne, i wielu komentatorów z tym właśnie wiąże wycofanie się rządu z reformy. Tymczasem zmiany w prawie aborcyjnym były jedną z obietnic wyborczych rządzącej Partii Ludowej podczas kampanii w 2011 roku.

W niedzielę, na dwa dni przed ogłoszeniem przez premiera decyzji o wycofaniu projektu, w Madrycie miał miejsce piąty "Marsz Życia", którego uczestnicy wzywali rząd do jak najszybszego wprowadzenia nowych regulacji. Manifestanci zarzucali Rajoyowi skupianie się na "wyborczych kalkulacjach" i podkreślali, że jeśli nowe prawo nie zostanie wprowadzone, partia rządząca straci ich głosy.

Obecnie w Hiszpanii obowiązuje prawo zezwalające na aborcję na życzenie do 14. tygodnia ciąży. Wycofany projekt Ustawy o Ochronie Życia Poczętego i Prawach Ciężarnych przewidywał częściowe przywrócenie stanu prawnego, wprowadzonego w 1985 r., zgodnie z którym aborcja dopuszczalna była jedynie w konkretnych przypadkach - ciąży pochodzącej z gwałtu oraz poważnego i trwałego ryzyka dla zdrowia i życia kobiety. Prawo z roku 1985 zakładało również możliwość zabicia nienarodzonego dziecka w przypadku wykrycia u niego poważnych wad. Proponowany, a następnie wycofany projekt także w takim przypadku przewidywał ochronę życia dziecka.

 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ABORCJA

  • sorcier
    23.09.2014 20:41
    To gwoli ostrzeżenia przedwyborczego. U nas też wielu na tzw. prawicy nie chce zmieniać "kompromisowego" prawa. Należy głosować tylko na tych, którzy dają ISTOTNĄ gwarancję, że zależy im na zmianie nieludzkiego prawa.
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.