Tragedia w Norwegii. Wciąż chcecie tych pigułek bez recepty?

Mężczyzna, który podał partnerce bez jej wiedzy tabletkę poronną, doprowadzając do poronienia w dwunastym tygodniu ciąży, został skazany przez norweski sąd na 6 lat więzienia. Sprawa ilustruje możliwości nadużyć, jakie wynikać mogą z dopuszczenia do sprzedaży bez uprzedniej konsultacji lekarskiej preparatów mających działanie poronne.

Uznany za winnego usiłował początkowo nakłonić swoją partnerkę do poddania się aborcji. Ponieważ kobieta zdecydowanie odmawiała, postanowił sięgnąć po tabletki poronne. By dwudziestolatka się nie zorientowała, zmiksował tabletki z koktajlem owocowym. Doprowadziło to do poronienia w dwunastym tygodniu ciąży.

Mężczyźnie postawiono zarzuty spowodowania poważnego rozstroju zdrowia oraz przeprowadzenia nielegalnej aborcji bez zgody matki (§ 245 norweskiego kodeksu karnego), które podlega w Norwegii karze do 15 lat pozbawienia wolności. Prokurator wnioskował o wymierzenie kary 7 lat więzienia.

Swoją decyzję uzasadniał obawą, że dziecko urodzi się niepełnosprawne. W odpowiedzi na pytanie prokuratora, stwierdził: „Czuję się winny tego, co zrobiłem, ale aborcja była jedynym wyjściem z zaistniałej sytuacji”.

We wtorek 17 marca sąd pierwszej instancji w norweskim Trondheim skazał mężczyznę na 6 lat więzienia. Został on także zobligowany do zapłacenia kobiecie odszkodowania w wysokości 200 tysięcy koron norweskich (równowartość 22 700 euro). Uznany za winnego nie podjął jeszcze decyzji, czy będzie odwoływać się od wyroku.

Wyrok norweskiego sądu wskazuje na skalę nadużyć, jakie stają się możliwe wówczas, gdy środki o działaniu poronnym są dostępne w sprzedaży odręcznej (bez recepty). W sytuacji tej szczególnego znaczenia nabiera, przewidziana przez prawo farmaceutyczne, możliwość odmowy wydania preparatu gdy w ocenie pracownika apteki, jego wydanie może zagrażać życiu lub zdrowiu pacjenta.

 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • karola
  21.03.2015 12:12
  Zawarty w tabletce "po" hormon może zahamować owulację, jeśli tabletka została przyjęta jeszcze przed jajeczkowaniem. Dodatkowo hormony, niezależnie od tego, kiedy została przyjęta tabletka, wywołują zmiany w błonie śluzowej macicy, utrudniając implantację zarodka. Escapelle lub Postinor duo nie zadziałają, jeśli doszło już do zagnieżdżenia zarodka. Przy czym warto zaznaczyć, że tabletka "po" nie ma w takim przypadku działania poronnego - tłumaczy doktor Barbara Grzechocińska, ginekolog endokrynolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
  Tabletki z levonorgestrelem nie będą skuteczne, jeśli proces implantacji zarodka już się rozpoczął.


  http://www.poradnikzdrowie.pl/seks/antykoncepcja/tabletka-po-jak-dzialaja-ile-kosztuja_41734.html

  Błagam ludzie nie róbcie z siebie imbecyli bo jak czytam nie które komentarze to ja nie mam pojęcia skąd bierzecie takie poryte wnioski że to tabletki poronne. Wystarczy w google wpisać co nawet dziecko potrafi zrobić. Uspokójcie się,nie żyjemy w średniowieczu gdzie dostęp do takiej wiedzy jest ograniczony. Na prawdę poczytajcie a potem piszcie. Bo z tego co widzę to jak dzień "po" to zabija,to wychodzi na to że dzień "przed" też bo plemnik wnioskując z wypowiedzi nie których to już człowiek. ;/
 • doris
  21.03.2015 15:35
  a jak ktoś się naje apapu bez opamiętania to zakazać sprzedaży bez recepty, jakby ja zrzucił ze schodów to zakazać instalowania schodów w domach. To się nazywa propaganda a nie logiczne wyciąganie wniosków!
 • zgaga
  22.03.2015 06:10
  A ja z innej beczki, ta reklama pod artykułem nie wydaje mi się stosowna ,na portalu katolickim....
 • KKPB2pYtbP
  26.08.2015 12:32
  Krc3b3lowa Poc582udniaIc59bka spc3b3c5banic582am sic499 z odpowiedzic485, ale moc5bce prydza sic499 innym dziewczynom, a Ty najwyc5bcej potwierdzisz, a moc5bce podzielisz sic499 swoimi odczuciami. Ksic485c5bckowo wyglc485da, to tak, c5bce gin wkc582ada spiralc499 do macicy przez pochwc499 i ujc59bcie kanac582u szyjki macicy, uc5bcywajc485c do tego specjalnej prowadnicy. Podczas zakc582adania wkc582adka w prowadnicy jest zc582oc5bcona, w macicy przybiera ponowni ksztac582t litery T. Jec59bli chodzi o odczucia, to niektc3b3re kobiety odczuwajc485 nieprzyjemne bc3b3le skurczowe podczas zakc582adania wkc582adki niestety wc582asnymi doc59bwiadczeniami w tym wzglc499dzie podzielic487 sic499 nie mogc499.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.