Nie za wcześnie, nie za szybko, nie za blisko

- Dla nas, pokolenia młodych księży we Francji, Polska to Jan Paweł II. Jesteście dla nas wzorem obrony najważniejszych wartości chrześcijańskich, zwłaszcza życia i rodziny, także dziś - mówił ks. Pierre-Hervé Grosjean podczas spotkań w diecezji bielsko-żywieckiej.

Nasz kraj jest mu bliski od spotkania z Janem Pawłem II podczas Światowych Dni Młodzieży w Paryżu w 1997 roku. 37-letni francuski kapłan do Polski przyleciał po raz pierwszy w życiu na zaproszenie cieszyńskiej Wspólnoty Mężczyzn w Modlitwie "Nikodem".

Wyświęcony w 2004 r. ks. Grosjean samodzielnie kieruje 17-tysięczną parafią pod Paryżem. Specjalizuje się także w etyce politycznej oraz bioetyce. Kilka lat temu stworzył słynny we Francji internetowy PadreBlog, gdzie na bieżąco komentuje aktualne wydarzenia z punktu widzenia Kościoła katolickiego.

Gościł często w mediach francuskich, uczestnicząc w dyskusjach na temat m.in. małżeństwa par homoseksualnych czy gender.

Jest jednym z najchętniej słuchanych przez francuską młodzież księży. Nie mówi im o rzeczach łatwych. Mocno trzyma się Ewangelii i nauczania Kościoła. Młodzi cenią go zwłaszcza za to, w jaki sposób potrafi przedstawić im naukę Kościoła na temat seksualności człowieka, budowania relacji uczuciowych i przygotowania się do małżeństwa.

O swoim wielkim szacunku dla Polaków i wdzięczności za Jana Pawła II mówił ks. Pierre-Hervé Grosjean podczas spotkania z wychowawcami w Dzięgielowie   Urszula Rogólska /Foto Gość O swoim wielkim szacunku dla Polaków i wdzięczności za Jana Pawła II mówił ks. Pierre-Hervé Grosjean podczas spotkania z wychowawcami w Dzięgielowie
Ks. Grosjean jest autorem bardzo popularnych wśród francuskich młodych konferencji o przygotowaniu do małżeństwa "Kochać w prawdzie". Taki sam tytuł nosi (wydana również w Polsce) jego książka, będąca zapisem tej konferencji.

W Polsce ks. Grosjean spotkał się z rodzicami i wychowawcami w Dzięgielowie koło Cieszyna, a z młodzieżą szkół ponadgimnazjalnych w cieszyńskim Katolickim Liceum im. św. Melchiora Grodzieckiego, w IV LO im. KEN w Bielsku-Białej i Zespole Szkół Salezjańskich w Oświęcimiu.

Przed przyjazdem francuskiego księdza cieszyniacy przygotowali klip promujący tematykę spotkania. Wystąpili w nim: Martyna Kamińska, licealistka z LO im. M. Kopernika w Cieszynie, i Dawid Sikora, uczeń Technikum Samochodowego w Bielsku-Białej. Na zakończenie filmiku pojawia się napis, który przekazuje to, co najważniejsze: "Jesteś stworzony/a, aby przeżyć miłość prawdziwą, a nie taką z drugiej ręki".

Historię powstania klipu i świadectwo młodych aktorów, którzy przed realizacją filmu poznali treść książki "Kochać w prawdzie", można przeczytać w papierowym "Gościu" bielsko-żywieckim nr 41 w tekście: "Pierniki kosmitów". Sam filmik można zobaczyć TUTAJ.

Jak mówił ks. Pierre-Hervé Grosjean, stereotypowo Kościół kojarzy sie młodym z listą zakazów w temacie seksualności   Urszula Rogólska /Foto Gość Jak mówił ks. Pierre-Hervé Grosjean, stereotypowo Kościół kojarzy sie młodym z listą zakazów w temacie seksualności
W czasie spotkań z młodzieżą ks. Grosjean mówił m.in. o tym, dlaczego warto dochować czystości i stać się najpiękniejszym prezentem dla osoby wybranej na całe życie w małżeństwie.

Martyna i Dawid podkreślają, że mocno trafiły do nich słowa księdza: "nie za wcześnie, nie za szybko, nie za blisko": – Nawet pocałunek traci na wartości, jeśli wcześniej nim obdarowywaliśmy na prawo i lewo, nie mówiąc już o oddaniu swojego ciała. I kiedy wreszcie w naszym życiu pojawia się ta wyjątkowa osoba, już nie bardzo mamy jej co ofiarować. Dlatego tak ważne jest, żeby gesty naszego ciała były też gestami naszego serca - mówią młodzi.

Książkę „Kochać w prawdzie”, można zamówić, kontaktując się ze wspólnotą "Nikodem": wmm.nikodem@gmail.com. Dochód z praw autorskich ks. Grosjean przekazuje na pomoc dzieciom w Manili na Filipinach, wśród których pracuje jego kolega rocznikowy.


Rozmowa z ks. Pierre-Hervé Grosjeanem:

Z jakim przesłaniem przyjechał Ksiądz do Polski?

Przyjechałem z ogromnym uznaniem dla waszego narodu za heroiczny opór, jaki stawiliście komunizmowi. Zawsze bardzo mnie poruszało świadectwo ks. Jerzego Popiełuszki. Francji często brakowało odwagi w czasach dyktatury komunistycznej w Europie. Tymczasem ta właśnie Europa wiele zawdzięcza wam - polskiej wierze i wierności Chrystusowi. Dziękuję wam za wasze cenne świadectwo i bardzo liczę, że wciąż będziecie dla nas wzorem kraju, który broni wartości chrześcijańskich, zwłaszcza życia i rodziny.

Przyjeżdżam do was także z wdzięcznością za dar Jana Pawła II. Dla nas, pokolenia młodych księży we Francji, Polska to Jan Paweł II. Cały Kościół bardzo dużo mu zawdzięcza, szczególnie jeśli chodzi o naukę miłości. Jan Paweł II pokazał nam w fascynujący sposób, że nauka, która często bywa odbierana jako obciążenie, ciężki bagaż do dźwigania, jest tak naprawdę Dobrą Nowiną, prowadząca do pełni szczęścia! Ten papież był prawdziwym ojcem dla młodzieży. Z jednej strony - wymagający, a z drugiej - bardzo jej życzliwy. Wymagał, a jednocześnie towarzyszył młodym. To jest właśnie ojciec - ten, który wierzy, że jego dziecko może dać z siebie to, co najlepsze.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • alfabetka
  11.10.2015 12:42
  Ten Ksiądz prawdziwie realizuje nauczanie Swiętego Jana Pawła II !
  Wiem, co mówię (piszę :)), bom wychowana przez księdza Karola Wojtyłę. :)
  Więcej takich duszpasterzy !
  Naszym duszpasterzom życzę więcej odwagi oraz zapału w głoszeniu prawdy i w przeciwstawianiu się modnym "tryndom" / poprawności "europejskiej"(politycznej).
  Szczęść Boze !
 • d-s -
  11.10.2015 12:49
  Świetne ! Mądry ksiądz !
 • Stanisław_Miłosz
  12.10.2015 03:05

  "Powtarzam też młodym, że droga Ewangelii nie jest drogą dla ludzi idealnych, świętych. Boże Miłosierdzie otwiera tę drogę każdemu. Nie ma takiego grzechu, którego Bóg nie odpuściłby, kiedy człowiek w pokorze go przed Panem wyznaje... I nie ma sytuacji - także w sprawach związanych z naszą seksualnością - kiedy niezależnie od tego jak nisko upadniemy, nie moglibyśmy zacząć od nowa, z czystą kartą."

   

  A nie lepiej nisko nie upadać? Nie lepiej trzymać się prosto? Iść pewnie, z równowagi wyczuciem?

   

  Nie! Droga Ewangelii jest drogą dla ludzi idealnych, świętych. Może się coś nie udać, może zdarzyć się zbłądzić, mimo najlepszej woli zbłądzić (wtedy można mieć nadzieję na Miłosierdzie), ale Droga jest drogą do Ideału, do Świętości. I takim na tej drodze trzeba być. Inny Celu nie osiągnie. To tak jakby się w drodze nie myć i u celu być czystym.

   

  Ks. Pierre-Hervé Grosjean błądzi i - błąd szerzy! Do błędu zachęca? Do błędu namawia? Francuska choroba u bram?

   

   

  40
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.