Kard. Koch: Małżeństwa mieszane to praktyczny ekumenizm

Rodzina jest jednym z najważniejszych elementów dialogu ekumenicznego – zaznaczył kard. Kurt Koch, jeden z ojców odbywającego się w Watykanie synodu biskupów pod hasłem „Powołanie i misja rodziny w Kościele i świecie współczesnym”. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan w rozmowie z KAI wskazał, że w oparciu o małżeństwa i rodziny mieszane możemy w życiu codziennym realizować praktyczny, żywy i dynamiczny ekumenizm.

Szwajcarski purpurat kurialny podkreślił, że wszystkie Kościoły chrześcijańskie żyją opierając się na rodzinie. „Tym co nas najgłębiej łączy jest chrzest św. a na tym fundamencie zbudowane jest małżeństwo chrześcijańskie” – powiedział kard. Koch. Wskazał na liczne małżeństwa mieszane, które łączy Chrystusowa więź i w ten sposób tworzą one „jeden Kościół domowy”. „Dlatego nie mówmy tylko o problemach międzywyznaniowych,, ale wskazujmy na możliwości jakie stoją przed nami. Właśnie w oparciu o rodziny mieszane możemy w życiu codziennym realizować praktyczny, żywy i dynamiczny ekumenizm. Jest to najlepszy wzór dla dialogu ekumenicznego” – powiedział hierarcha.

Kardynał podkreślił, że „synod w sposób fascynujący pokazuje jaka jest sytuacja, problemy, możliwości i perspektywy małżeństwa i rodziny na całym świecie”. „Widzimy równocześnie ich kulturową różnorodność ale i wiele cech wspólnych. Dlatego jedni od drugich możemy się wiele nauczyć” – dodał kard. Koch.

Jego zdaniem wielkim sukcesem synodu będzie to, gdy wyłoni się z niego przesłanie będące umocnieniem rodziny. „Przypomnijmy, że rodzina nie jest tylko sprawą Kościoła katolickiego ale całej ludzkości. Kościół ze swoją Ewangelią rodziny niesie z sobą piękne orędzie całemu światu i tym samym służy całej ludzkości. Oczywiście ostateczne przesłanie, jego treść, zależy od Ojca Świętego” – zaznaczył kardynał.

«« | « | 1 | » | »»
 • DNA
  11.10.2015 10:44
  Propagujcie kardynałów prawomyślnych, a nie tych co mają problemy z wiarą, są niedouczeni, na siłę chcą dopasować wiarę do świata i zmienić nauczanie Jezusa. Kto ich mianował kardynałami?
 • Stanisław_Miłosz
  11.10.2015 11:02

  Zatem zapewne małżeństwo muzułmanina z katoliczką albo katolika z muzułmanką to praktyczny dialog międzyreligijny?

  Z opowiadań znam pocżątki pierwszego wariantu: dla gości - było barwnie, intrygująco, dla rodziców panny młodej, rodziny - zderzenie kultur. Jak się potoczyło dalej, czy i jak dialog miedzyreliginy trwa,  nic nie wiem.

   

  Znam też przypadki dialogu międzyreliginego katolika/ katoliczki ze Świadkiem Jehowy. Dobrze się to nie skończyło. Ale, jak to w życiu, zapewne są wyjątki (regułę potwierdzające).

   

  Możliwe, że dla praktycznej realizacji miłości bliźniego trzeba się i tak poświęcić, sam nie wiem.

   

   

  96
 • observer
  11.10.2015 11:53
  Co to znaczy "malzenstwa mieszane" ? Co to za manipulacja ? Mieszane czym ? Malzenstwo jest zwiazkiem miedzy kobieta a mezczyzna. Inne zwiazki, czy konfiguracje (zwiazek reki z inna czescia ciala) nie sa uwazane normalnie za malzenstwa. Mozna byc zwiazanym z psem, czy kotem, czy nawet koniem, ale nie sa to malzenstwa. Malzenstwem jest zwiazek miedzy kobieta a mezczyzna.
 • Snofru
  11.10.2015 14:01
  hm szczególnie ekumenizm kobiety chrześcijanki z muzułmaninem że tam nie ma dialogu w szczególe kobiety z mężczyzną straszny ekumenizm jeszcze jak się da zakręcić facet to połowa sukcesu ale wątpię w taki ekumenizm
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.