Biskupi ubolewają, że sejmowa komisja nie zajęła się projektem #ZatrzymajAborcję

Księża biskupi wyrazili uznanie dla ponad 830 tys. obywateli, którzy opowiedzieli się za zwiększeniem prawnej gwarancji ochrony życia w Polsce, a jednocześnie ubolewają, że głos obywateli nie został dotąd wystarczająco usłyszany – podkreśla rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. dr Paweł Rytel-Andrianik w komunikacie ws. ochrony prawa do życia bez względu na stan zdrowia.

Komunikat ws. ochrony prawa do życia bez względu na stan zdrowia

Współczesna nauka i technologia pozwalają obserwować rozwój dziecka w łonie matki już od pierwszych dni i tygodni jego życia. Bezdyskusyjnym jest też fakt, że życie osoby ludzkiej rozpoczyna się w momencie poczęcia. A zatem społeczeństwo, które respektuje wiedzę naukową i korzysta z postępu medycyny, winno gwarantować prawo do życia każdemu człowiekowi bez względu na stan zdrowia, od poczęcia do naturalnej śmierci.

Podkreślił to ostatnio Ojciec Święty Franciszek w adhortacji apostolskiej, w której zwraca się do każdego z nas: „Jasna, stanowcza i żarliwa musi być na przykład obrona istoty niewinnej, jeszcze nie narodzonej, ponieważ stawką jest w tym wypadku godność życia ludzkiego, zawsze świętego, czego wymaga miłość do każdej osoby, niezależnie od etapu jej rozwoju” (Gaudete et exultate, 101).

Księża biskupi wyrazili uznanie dla ponad 830 tys. obywateli, którzy opowiedzieli się za zwiększeniem prawnej gwarancji ochrony życia w Polsce, a jednocześnie ubolewają, że głos obywateli nie został dotąd wystarczająco usłyszany, o czym świadczy wczorajsze głosowanie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, w wyniku którego nie wprowadzono do porządku obrad punktu zakładającego rozpatrzenie obywatelskiego projektu ws. ochrony życia. Nie ustawajmy więc w modlitwie o ochronę prawa do życia każdej osoby ludzkiej.

Ks. dr Paweł Rytel-Andrianik
Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski

«« | « | 1 | » | »»
 • A m0że referendum...
  12.04.2018 18:44
  Dlaczego nie?
 • Tomasz Wolny
  12.04.2018 18:55
  W Polsce żyje 38 mln obywateli do wyborów jest uprawnionych 30,5 mln czyli te 830 tys. to zaledwie 2,7%. I te 2,7 % wyborców nigdy nie stanowią większości i nie powinni rościć jakich przywilejów i decydować nad większoscią.
 • tubylec
  12.04.2018 21:27
  Biskupi nie ufają sumieniom swoich wiernych ? Niedobrze. Przecież sami starają się je kształtować - tyle że prawne zakazy to jakby zbyt uproszczona droga na skróty, w dodatku nieskuteczna. Ochrona życia powinna raczej polegać na tym, że każda matka, niezależnie w jakiej sytuacji i jakie dziecko urodzi, jeśli nie będzie mogła podołać opiece i wychowaniu, będzie je mogła przekazać instytucjom, które taką opiekę i miłość dziecku zapewnią. Tak długo jak będzie trzeba. Szczególnie predystynowane do tego wydają się związki wyznaniowe głoszące miłość bliźniego i prawo do życia. I ich członkowie oczywiście. Jest jeszcze aspekt polityczny. Chcemy tego czy nie, takie propozycje ustaw i naciski na ich uchwalanie, ostro dzielą społeczeństwo, jakby jeszcze podziałów było za mało. I to także w ramach obozu, który po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat uzyskał szansę budowy prawdziwej, niepodległej i samodzielnie się rozwijającej Polski. Tej szansy nie wolno nam zmarnować, bo się już nie powtórzy. Podziały i klęska w najbliższych wyborach to koniec marzeń, także o ochronie życia i wszystkich wartościach które cenimy. Nie zróbmy tego błędu - i zaufajmy Sumieniu.
 • gosc
  12.04.2018 21:52
  Przecież PiS zdobył poparcie Kościoła i katolików tylko dla tego że był (BYŁ - bo już nie jest)zdecydowanym przeciwnikiem aborcji i obrońcą życia. A teraz zdradza swą prawdziwą twarz.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.