Dzisiejsze bankomaty to urządzenia bardzo wszechstronne. Ale nie zawsze tak było. Historia bankomatu jest zawiła, a nawet trochę… mroczna.
Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas korzystania z bankomatu i zminimalizować ryzyko ataku? Istnieją konkretne zasady bezpieczeństwa, które warto wcielić w życie i uczynić dobrą praktyką.
Przed rozpoczęciem korzystania z urządzenia, jeszcze zanim włożymy kartę do czytnika, należy sprawdzić, czy urządzenie wygląda normalnie. Nie wolno korzystać z urządzenia, gdy jakieś elementy obudowy budzą nasz niepokój. Szczególną uwagę należy zwrócić na takie elementy jak czytnik kart (np. wszelkiego rodzaju nakładki na nim zamontowane, ślady przeróbek), klawiatura (czy nie jest luźna, czy nie wystaje ponad poziom reszty obudowy), kamery (szczególnie jeśli są skierowane na klawiaturę i mogłyby nagrać moment wpisywania numeru PIN).
Z pewnością bezpieczniej jest korzystać z bankomatów zlokalizowanych przy placówkach finansowych, np. w oddziałach banków lub w miejscach, gdzie przebywa więcej osób, a w okolicy jest jakaś ochrona. Najbardziej narażone na ataki są urządzenia zlokalizowane w miejscach odludnych, z dala od kamer monitoringu.
Korzystając z bankomatu, należy zasłaniać dodatkowo ręką klawiaturę podczas wpisywania numeru PIN. Warto też zwrócić uwagę na to, aby w czasie dokonywania operacji nie przebywały w pobliżu osoby postronne (szczególnie w takiej odległości, z której mogłyby obserwować monitor albo klawiaturę). Wpłacając i wypłacając gotówkę, wybierajmy opcję z wydrukiem potwierdzenia. W razie konieczności złożenia reklamacji, potwierdzenie może być istotnym dowodem wykonanej operacji. I ostatnia zasada, z pozoru banalnie prosta: nie zapomnij zabrać z urządzenia wypłaconej gotówki i karty. Czasami w pośpiechu można to przeoczyć. Gdyby zaś cokolwiek budziło nasze wątpliwości, należy koniecznie to zgłosić pod zamieszczonym na bankomacie numerem telefonu.•
Dwa w jednym
Coraz częściej można spotkać urządzenia, które łączą dwie funkcje – służą do wypłacania pieniędzy (bankomat) oraz przyjmowania gotówki (wpłatomat). Każdy doskonale wie, jak pobrać pieniądze z bankomatu. A jak obsłużyć wpłatomat? Podobnie jak bankomat. Najpierw należy włożyć kartę do czytnika i wybrać język obsługi urządzenia. Kolejnym krokiem jest wpisanie i zatwierdzenie numeru PIN. Kiedy otworzy się przysłona, należy włożyć banknoty do podajnika z napisem: „Wpłata banknotów”. Kiedy wpłatomat wciągnie pieniądze, wystarczy zatwierdzić transakcję, a następnie odebrać kartę i potwierdzenie dokonania wpłaty. Korzystając z wpłatomatu, należy pamiętać, że urządzenie to przyjmuje tylko polskie banknoty. Nie można wpłacić bilonu. Banknoty nie mogą być zniszczone, poplamione, mokre czy pogięte. Do podajnika można włożyć określoną liczbę banknotów – jest ona zawsze podana na ekranie. Jeśli chcemy wpłacić ich więcej, transakcję należy powtórzyć. Pieniądze nie mogą być zapakowane w kopercie ani spięte, a między banknotami nie powinny znajdować się inne druki.
Wygraj nagrody!
Atrakcyjne nagrody zostaną rozlosowane wśród osób, które: • rozwiążą quiz lub wypełnią ankietę dotyczącą treści artykułu z cyklu „Przewodnik finansowy” dostępne na stronie gosc.pl/Przewodnik_finansowy • rozwiążą krzyżówkę, znajdującą się na ostatniej stronie dodatku telewizyjnego, i odczytają hasło utworzone z ponumerowanych liter.
Korzystając z bankomatu pamiętaj o:
Więcej o ekonomii na stronie www.nbp.pl.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |