Ogólnopolski Dzień Męża i Żony

Zorganizowali go Rycerze Kolumba w Skarżysku Kamiennej w sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej.

Dzień Męża i Żony obchodzony jest 13 lipca każdego roku w dzień zawarcia małżeństwa rodziców św. Teresy od Dzieciątka Jezus - świętych Zeli i Ludwika Martin. Podczas trzydniowego spotkania, w weekend poprzedzający tę datę, w skarżyskim sanktuarium zaplanowano: Mszę św. z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich, konferencje, warsztaty dla małżonków, modlitwę, wspólne biesiadowanie

- To był pierwszy taki Ogólnopolski Dzień Męża i Żony zorganizowany przez Rycerzy Kolumba. Czemu to ma służyć? Rycerz to mężczyzna, który ma dbać przede wszystkim o swoją żonę, swoja rodzinę. Tu przyjechali, aby się pomodlić, odnowić przyrzeczenia ślubne, aby wysłuchać konferencji na temat umocnienia więzi małżeńskiej, rodzinnej. Myślę, że to wydało piękny owoc. Byli bardzo zadowoleni. Był Różaniec, Apel Jasnogórski, a podczas odnowienia przyrzeczeń małżeńskich podjęli postanowienie, że w każdą rocznicę ślubu żona będzie zamawiać Mszę św., a mąż będzie przynosił tyle róż, ile lat trwa małżeństwo. Podsumowując było to bardzo religijne i towarzyskie spotkanie - mówi ks. prał. Jerzy Karbownik, kustosz sanktuarium.

Dzień Męża i Żony odbywa się od kilku lat, a jego pomysłodawcami są małżeństwo Rafał i Katarzyna Szczypta z Tarnobrzega. Pan Rafał jest Rycerzem Kolumba. W parafiach, tam gdzie działają Rycerze, ten dzień jest świętowany. Jest sprawowana Msza św. w intencji małżonków, a oni odnawiają przyrzeczenia małżeńskie. W tym roku Rada Stanowa podjęła decyzję, aby Dzień Męża i Żony dla Rycerzy Kolumba z całej Polski był obchodzony w skarżyskim sanktuarium. Spotkanie małżeństw trwało trzy dni, a zakończyło się kolacją przy świecach. Były też tańce. Przyjechało ponad 30 małżeństw. Podczas Mszy św. w świątyni byli też obecni małżonkowie mieszkający w parafii..

Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. której przewodniczył kustosz sanktuarium ks. prał. Jerzy Karbownik. Homilię wygłosił ks. dr. Janusz Chyła, kapelan Rycerzy Kolumba z Chojnic.

- Ksiądz Janusz podkreślał, że to nie on wymyślił Dzień Męża i Żony, to wymyślili małżonkowie po to, żeby promować nierozerwalność małżeństw, żeby katoliccy małżonkowie wspierali się wzajemnie, wymieniali doświadczeniami i szukali dróg wyjścia w sytuacjach trudnych. Wspieraniu małżonków służyły też konferencje jedną z nich wygłosili Piotr i Beata Czapiewscy z Chojnic - mówi Marek Tyka, Wielki Rycerz Rady Rycerzy Kolumba 14004 w Radomiu działającej przy parafii pw. MB Częstochowskiej.

Marcin Piętak mieszka w Skarżysku-Kamiennej i jest dyrektorem Stanowym d.s. Programowych Rycerzy Kolumba w Polsce. - Takie spotkania dają umocnienie w małżeństwie, w wierze, w postrzeganiu sakramentalnego małżeństwa. Słuchając konferencji mogliśmy jeszcze lepiej zrozumieć słowa sakramentalnej przysięgi małżeńskiej i więcej dowiedzieć się obowiązkach z niej wynikających - mówi.

Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją katolickich mężczyzn. Wspólnotę założył beatyfikowany w 2020 roku ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. Ich zasadami są: Miłosierdzie, Jedność, Braterstwo i Patriotyzm. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony mężczyzn.

 

 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg