Większość Amerykanów za delegalizacją aborcji

61 proc. dorosłych Amerykanów – w tym także ci, którzy określają siebie jako „zwolennicy wyboru” – uważa, że aborcja powinna być nielegalna we wszystkich lub w większości przypadków. Preferencje taki ujawnia najnowszy sondaż Gallupa, przeprowadzony w dniach od 5 do 8 maja tego roku.

Ankieterzy poprosili 1018 dorosłych Amerykanów, by określili swój stosunek do aborcji. Po raz pierwszy od 2008 roku większość (49 proc.) była „za wolnością wyboru” ( pro-choice) niż „za życiem” (45 proc.). W maju 2009 roku podobny sondaż ujawnił, iż 51 proc. ankietowanych jest za życiem, a 42 proc. za możliwością wyboru.

W tegorocznym sondażu prawie 7 proc. uczestników uznało, że zaproponowane kategorie nie określają właściwie ich stanowiska w kwestii aborcji, w tym 2. proc. badanych stwierdziło, iż nie ma zdania na ten temat, a kolejne 2 proc. przyznało, że nie rozumie, co oznaczają kategorie „ pro-choice” i „ pro-life”. 3 proc. przyznało, że częściowo jest za życiem, częściowo zaś za opcją przeciwną.

Tylko 27 proc. ankietowanych uznało, że aborcja powinna być bezwzględnie legalna – w każdych okolicznościach. 71 proc – że powinna być nielegalna przynajmniej w niektórych przypadkach. Wśród tej grupy 22 proc. uważa, że aborcja powinna być nielegalna we wszystkich przypadkach, a 39 proc. – że powinna być legalna „tylko w niektórych okolicznościach”. Oznacza to, że 61 proc. respondentów uznało, że aborcja powinna być nielegalna we wszystkich lub większości przypadków – konkluduje amerykańska agencja CNS.

51 proc. zapytanych uważa, że aborcja jest moralnie zła, a 39 proc. uznało ją za „do przyjęcie pod względem moralnym”. Bardziej rygorystyczni pod względem moralności okazali się młodzi Amerykanie. 53 proc. w wieku od 18 do 34 lat stwierdziło, że aborcja jest moralnie zła. Odpowiedzi takich udzieliło z kolei 51 proc. osób w wieku 55 lat i starszych, oraz 48 proc. wieku 35-54 lat.

Kobiety i młodzi są bardziej skłonni niż inni Amerykanie sprzeciwiać się legalizacji aborcji w jakichkolwiek okolicznościach. Zdanie takie wyraziło 24 proc. kobiet i taki sam odsetek uczestników sondażu w wieku od 18 do 34 lat. Tylko 19 proc. mężczyzn identyfikowało się z tym stanowiskiem.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ABORCJA

 • piotrp
  24.05.2011 11:31
  Jestem zwolennikiem nie zaklinania rzeczywistości. Wiem, że walka o każde życie , zwłaszcza te najbardziej bezbronne jest chrześciajńskim imperatywem, ale tytuł artykułu może sugerować, że Amerykanie nagle zmienili radykalnie swoje stanowisko w sprawie przerywania ciąży. A tak nie jest, bo z tego sondażu wynika jasno, że aż 71 % jest za tym, aby przerwanie życia było możliwe w określonych przypadkach. Czyli taki polski "kompromis", który obowiązuje u nas od lat. Poza tym, jeżeli tylko 51% badanych / a to przecież niczym nie skutkuje i nic nie kosztuje / powiedziało, że aborcja jest moralnie zła, to oznacza, że tak naprawdę niewiele sie tam zmienia od lat. Moim zdaniem, bardziej od prawa należy zmieniać ludzkie sumienia, i kształtować je na rzecz obrony życia. Tu leży sedno sprawy. Na płaszczyźnie sumień będzie się rozgrywać decydująca walka dobra, ze złem, życia ze śmiercią.

 • piotrp
  24.05.2011 13:49
  Szanowny Panie Redaktorze Andrzeju Macura,
  Czy Redakcja portalu Wiara.pl ma kłopot z definicją " wolność słowa" ? Czy różnorodność w dyskusji może stanowić zagrożenie dla katolickiego portalu ? Czy prawdę nawet najbardziej bolesną należy zagłuszyć, dla świętego spokoju, czy innych celów ?. W ostatnich dniach Redakcja postanowiła cenzurować i blokować moje teksty. Czy to Pana nie boli ? Sądzę, że powinno. Nadto mam prośbę, jeżeli Redakcji nie spodoba się mój komentarz, to proszę go nie poprawiać, tylko w całości zablokować, bo inaczej katolicka cenzura wypacza sens moich wpisów. Sądzę, że robi się z tego niezły temat na artykuł prasowy, np. pt. "Cenzura na katolickim portalu Wiara.pl"
 • Boulder
  24.05.2011 15:02
  Wyniki sondażu wykazują kontrast pomiędzy aktualnymi poglądami społeczeństwa a prawem, obowiązującym w USA od 1973 r. Wtedy to na mocy wyroku Sądu Najwyższego uznano aborcję za prawo wynikające z Konstytucji federalnej. Oznacza to praktycznie legalność aborcji na życzenie, z niewielkimi wyjątkami. I to właśnie prawo - jak widać z sondażu - Amerykanie chętnie zastąpiliby innym, chroniącym życie w zdecydowanie szerszym zakresie.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.