Prawa człowieka także dla nienarodzonych

Przedstawiciele Kościoła katolickiego i środowiska medycznego chcą by obowiązująca w australijskim stanie Wiktoria karta praw człowieka obejmowała prawo do życia dzieci nienarodzonych oraz chroniła lekarzy sprzeciwiających się aborcji

W świetle obowiązujących w tym regionie Antypodów przepisów zabijanie dzieci poczętych do 24. tygodnia życia jest legalne. Duchowni wielokrotnie krytykowali ustawę, która nie pozwala też lekarzom i pielęgniarkom na sprzeciw sumienia. Tym razem katoliccy biskup wspólnie z niektórymi lekarzami i pielęgniarkami domagają się, by komisja parlamentarna stanu Wiktoria rozszerzyła kartę praw człowieka. Wysunięta propozycja ma stanowić podstawę dla prac rządu stanowego nad powstaniem nowego prawa. Karta praw w obecnej postaci jest bowiem powszechnie krytykowana.

W przedłożonym wniosku, podpisanym wspólnie przez metropolię Melbourne abp. Denisa Harta i biskupów diecezji Ballarat oraz Sale, podkreślono, że dotychczasowa karta „niedostatecznie chroni prawo do życia, w tym prawo dziecka do życia przed urodzeniem”. Zaakcentowano także, że prawa lekarzy, którzy sprzeciwiają się aborcji, także nie są chronione. Zgodne z obecnymi regulacjami medyk, który ze względów moralnych nie chce przeprowadzić aborcji, ma obowiązek odesłać ciężarną kobietę do innego lekarza, aprobującego tego typu praktyki.

Zgodnie z obowiązującym od 3 lat prawem w stanie Wiktoria, dzieci poczęte mogą być uśmiercane aż do 24 tygodnia ciąży bez żadnych ograniczeń. Ustawa pozwala aptekarzom i pielęgniarkom przepisanie lub zaordynowanie kobietom pigułek poronnych bez konsultacji z lekarzem.

«« | « | 1 | » | »»
  • adam
    25.07.2011 17:08
    Prawo do ochrony ma żabi skrzek, jaja ptaków w gniazdach tylko żadnej ochrony nie ma nie narodzony człowiek "postępowi ludzie" chcą aborcji do dnia poczęcia a nawet eutanazji tutaj widać jak UE jest zboczona.
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.