Włochy: Odrzucili ustawę o walce z homofobią

Polityczną burzę we Włoszech wywołało odrzucenie przez Izbę Deputowanych projektu ustawy o uznaniu za dodatkową okoliczność obciążającą przestępstw popełnionych na tle homofobii. Opozycja proponowała, by motywy te uznać za przejaw "nienawiści i dyskryminacji".

Decyzję niższej izby włoskiego parlamentu skrytykowała Amnesty International.

Proponowana przez centrolewicową opozycyjną Partię Demokratyczną poprawka o walce z homofobią przewidywała wprowadzenie dodatkowej okoliczności obciążającej w przypadku przestępstw nienawiści popełnionych wobec gejów, lesbijek i transseksualistów.

Przeciwko zmianom w przepisach głosowało we wtorek wieczorem 293 deputowanych z koalicyjnych ugrupowań Lud Wolności i Liga Północna oraz z opozycyjnej postchadeckiej Unii Centrum.

Projekt poparło 250 przedstawicieli opozycji. 21 deputowanych wstrzymało się od głosu; była wśród nich minister ds. równouprawnienia Mara Carfagna, której zdaniem brak poparcia dla ustawy o walce z homofobią to "stracona okazja" rządzącej partii.

"To hańba, która - mam nadzieję - nie pozostanie niezauważona, gdyż jest to ciemna karta" - oświadczył lider Partii Demokratycznej Pierluigi Bersani po głosowaniu.

W bardzo ostrych słowach decyzję Izby skrytykowały włoskie stowarzyszenia homoseksualistów. Szef organizacji pod nazwą Arcigay Paolo Patane powiedział: "Zadenuncjujemy w Europie i cywilizowanym świecie fakt, że we Włoszech panuje prawdziwy kryzys demokracji". "Ten parlament zdradził cywilizację oraz sprawiedliwość i postanowił wspierać agresorów" - oświadczył Patane.

Ustawa o homofobii została odrzucona przez włoski parlament już po raz drugi, poprzednio w 2009 roku. Od tamtego czasu pracowano nad nową wersją, której we wtorek nie uchwaliła Izba Deputowanych.

W reakcji na to głosowanie Amnesty International w wydanym komunikacie oświadczyła, że "Włochy nie zdołały podjąć działań, by chronić mniejszościowe grupy przed dyskryminacją".

Przedstawicielka AI Nicola Duckworth podkreśliła zarazem, że "liczba homofobicznych i transfobicznych ataków, odnotowanych w ostatnich latach we Włoszech, pozostaje powodem zaniepokojenia".

Amnesty International wezwała Włochy, by zagwarantowały odpowiednie przestrzeganie już istniejących przepisów o walce z dyskryminacją, a także by nie wyłączały "pewnych grup" z ustawodawstwa dotyczącego przestępstw nienawiści.

«« | « | 1 | » | »»
 • serafin
  27.07.2011 09:28
  Bogu dzięki!
 • gość
  27.07.2011 09:31
  Agresja środowisk żyjących w grzechu jest niczym niepohamowana:

  - ukarano ratownika (!) w kurorcie
  (http://info.wiara.pl/doc/595149.Ratownik-ukarany-bo-nakrzyczal-na-calujacych-sie-gejow)

  - przeprowadzono atak na kościół (!), prokuratura zachowywała się karygodnie
  (http://info.wiara.pl/doc/885043.Geje-napadli-na-kosciol)

  - niemowlę jest używane w kampanii (http://info.wiara.pl/doc/170346.Czy-noworodek-moze-byc-homoseksualista)

  - itd. itp.

  Dobrze, że społeczeństwo broni się przed złem, gdyż tak może przetrwać.
 • Savonarola
  29.07.2011 14:34
  "Odrzucili ustawę o walce z homofobią"
  ==========================================
  Tytuł, nie powiem, że kłamliwy, ale wprowadzający w błąd. Rozumiem troskę o dobre samopoczucie pederastów, ale tzw. homofobię należało co najmniej wziąć w cudzysłów. W istocie, chodziło bowiem o jakieś bezzasadne uprzywilejowanie we włoskim KK pewnej grupy ludzi o alternatywnych upodobaniach seksualnych, których, co warto podkreślić, nikt obsesyjnie się nie boi.
  Dla mnie, poprawny tytuł tej wiadomości powinien brzmieć: "Odrzucili ustawę o szczególnej ochronie osobników anusofilnych".
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.