Oddaj mieszkanie bankowi

Bardziej niż rodzinie opłaca się oddać mieszkanie... bankowi. Nie trzeba wtedy płacić podatku, informuje "Rzeczpospolita", w tekście dotyczącym tzw. hipoteki odwróconej.

Ministerstwo Finansów kończy właśnie prace nad ustawą, która umożliwi osobom starszym przekazywanie będącego ich własnością mieszkania czy domu np. bankom, w zamian za miesięczny dodatek do emerytury (na ogół będzie to kilkaset złotych). Bank przejmie lokum dopiero po śmierci właściciela.

To rozwiązanie podobne do umowy dożywocia, na podstawie której seniorzy przekazują swoje mieszkanie komuś z rodziny w zamian za opiekę. Okazuje się jednak, że transakcja będzie znacznie korzystniejsza w przypadku skorzystania z propozycji banku. "Rzeczpospolita", które zwróciła się do Ministerstwa Finansów o interpretację przepisów, dowiedziała się, że pieniądze otrzymywane z banku nie będą opodatkowane.

Zupełnie inaczej jest po przekazaniu mieszkania bliskim. Resort traktuje bowiem dożywocie jak sprzedaż lokalu i żąda 19 proc. PIT. Jeśli emeryt podpisze umowę dożywocia np. z wnukiem i w zamian za opiekę przekaże mu lokal o wartości 200 tys. zł, to fiskus może pobrać od niego 38 tys. zł podatku.

Eksperci wypowiadający się na łamach gazety uważają, że przepisy nie powinny preferować umów z bankami, kosztem rodziny. Są zdania, że umowy dożywocia nie powinny być opodatkowane.

«« | « | 1 | » | »»
 • Krzysiek
  30.10.2011 20:08
  "Eksperci wypowiadający się na łamach gazety uważają, że przepisy nie powinny preferować umów z bankami, kosztem rodziny." - ale to nie eksperci rządzą nami, traktując nas jako dojne krowy, które nie trzeba karmić bo się same wypasą i połowę oddadzą w podatkach.
 • Natka
  07.11.2011 02:50
  Banki i korporacje rzadza swiatem, a to tylko dlatego ze my, jeszcze wolni ludzie, nic nie robimy zeby sie temu przeciwstawic. Juz widze ilu starych ludzi, nie bedacych w stanie wyzyc z emerytury, odda swoje mieszkania za tych pare dodatkowych groszy miesiecznie...

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.