Wyrok ETPC ws. związków partnerskich i adopcji

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu uznał, że zakaz adopcji przez pary, żyjące w związkach partnerskich, nie jest dyskryminujący. Trybunał stwierdził też, że w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka nie ma prawa do zawarcia "małżeństwa" homoseksualnego.

To ważny wyrok, bo ETPC wyznacza standardy ochrony praw człowieka od Władywostoku po Lizbonę, czyli w 47 krajach, w tym w Polsce.

Orzeczenie zapadło w sprawie dwóch francuskich lesbijek - Valérie Gas i Nathalie Dubois -  żyjących w związku partnerskim (tzw. PACS). Gdy jedna z nich zaszła w ciąże po zapłodnieniu in vitro, druga chciała adoptować jej dziecko.

Uzasadniając stwierdzenie, zakaz adopcji przez pary, żyjące w związkach partnerskich nie stanowi ich dyskryminacji, Trybunał podkreślił,że o dyskryminacji nie ma, bo zakaz dotyczy zarówno par homo-, jak i heteroseksualnych.

Wypowiadając się na temat legalizacji "małżeństw" homoseksualnych, ETPC orzekł, że kwestia ta leży w sferze uznania poszczególnych państw.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.