Szkół rodzenia we Wrocławiu jest bardzo wiele. Wszystkie przygotowują do nowego etapu w życiu, jakim jest rodzicielstwo. Ta, która właśnie powstaje, pozwoli na zdobycie praktycznych i teoretycznych umiejętności m.in. mamom w-skersom.
Mam niepełnosprawnych ruchowo nie jest zbyt wiele. Wynika to m.in. z tego, że przekonuje się je, by redukowały swoje macierzyńskie potrzeby. Okazuje się, iż często słyszą od lekarzy, że skoro same są niepełnosprawne, to nie powinny tego kumulować w przyszłych pokoleniach – tłumaczy Agnieszka Kwaśniak, położna oraz prezes Fundacji „Dolnośląska Grupa Aktywnej Rehabilitacji – Fenik”. Zwraca przy tym uwagę, że ruchowe dysfunkcje nie są przeszkodą do bycia mamą. – Musimy przełamywać bariery, które są w naszych głowach – mówi.
Teoretycznie jest wiele miejsc, w których kobiety jeżdżące na wózkach mogą skorzystać z zajęć w szkole rodzenia. Niestety praktyka okazuje się brutalna: niedostosowane sale, brak łazienki dla niepełnosprawnych, brak podjazdu czy windy oraz przede wszystkim tłumaczenie prowadzących, że nie są przygotowani do prowadzenia takich spotkań. – Inspiracją dla powstania nowej placówki była sytuacja, w której znalazła się pani Joanna. „Odbiła” się od drzwi wielu szkół rodzenia, aż trafiła pod moje skrzydła. Dziś jest szczęśliwym rodzicem dwumiesięcznej Jagody, a owocem wspólnej pracy jest pomysł na pomaganie przyszłym mamom na wózkach – opowiada A. Kwaśniak.
Jak podkreśla położna, pani Joasia urodziła siłami natury, mimo że sugestie lekarzy ze względu na jej niepełnosprawność były zupełnie inne. Czym będą różniły się zajęcia od tych w innych szkołach rodzenia? – Będą polegały dokładnie na tym samym. Więcej uwagi poświęcimy jedynie na pewne zagrożenia, które czyhają na osoby cały czas siedzące. Jeśli chodzi o zajęcia ruchowe, to muszą się one charakteryzować łatwością korzystania zarówno przez osoby pełno – jak i niepełnosprawne. Woda w basenie te różnice skutecznie niweluje – mówi położna.
Kobiety będą pod dobrą opieką ratowników i fizjoterapeutów. Kurs będzie obejmował 9 spotkań. Pani prezes fundacji poleca zajęcia na basenie każdej ciężarnej kobiecie. – Woda pozwala odciążyć kręgosłup. Rosnący brzuch to dla organizmów mam spore obciążenie – dodaje. Wszyscy zainteresowani propozycją proszeni są o szybki kontakt. – Ruszymy wtedy, gdy uzbiera się odpowiednia liczba mam. Propozycja jest otwarta dla wszystkich chętnych. Szkoła jest integracyjna – zachęca położna. Szczegóły dotyczące zapisów znajdują się na stronie www.programbedemama.pl. Wszelkie informacje dostępne są również na stronie wrocławskiego Aquaparku. Na razie inicjatywa jest komercyjna, ale jest szansa na dofinansowanie z UM Wrocławia. Niestety dopiero w przyszłym roku.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |