Co piąte dziecko ofiarą przemocy dorosłych

W ciągu ostatniego roku co piąte dziecko w Polsce doświadczyło przemocy fizycznej ze strony dorosłych, a 12 proc. padło ofiarą wykorzystywania seksualnego - wynika z badań Fundacji Dzieci Niczyje.

O tym, jak pomagać dzieciom krzywdzonym, zastanawiali się uczestnicy konferencji "Pomoc dzieciom - ofiarom przestępstw", zorganizowanej przez Fundację Dzieci Niczyje (FDN) we współpracy z resortem sprawiedliwości oraz stołecznym ratuszem. Rozpoczęta w poniedziałek dwudniowa konferencja odbywa się po raz dziesiąty; bierze w niej udział około 500 profesjonalistów z całego kraju oraz zagranicy. Są wśród nich m.in. sędziowie, prokuratorzy, pracownicy socjalni, policjanci, lekarze i pedagodzy.

Obecna na spotkaniu przedstawicielka resortu sprawiedliwości Agnieszka Dąbrowiecka przypomniała, że w czerwcu parlament uchwalił nowelizację kodeksu postępowania karnego. Zmiany dotyczą m.in. sposobu przesłuchań ofiar przestępstw seksualnych oraz pokrzywdzonych osób małoletnich - przesłuchania te powinny odbywać się w specjalnie przystosowanych pomieszczeniach. Ponadto w ustawie przewidziano, że pokrzywdzone osoby małoletnie do 15. roku życia w sprawach poważnych przestępstw, co do zasady, nie powinny być przesłuchiwane. Jeśli zachodziłaby jednak taka konieczność, to byłyby one przesłuchiwane tylko raz, w postępowaniu przygotowawczym.

"W Ministerstwie Sprawiedliwości trwają prace związane z projektem rozporządzenia w tej sprawie. Chodzi o sposób przygotowania jednorazowego przesłuchania oraz warunki, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia przeprowadzenia takich przesłuchań" - powiedziała Dąbrowiecka.

Wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński podkreślił, że miasto uchwaliło program ochrony ofiar przemocy w rodzinie na lata 2012-2016. "Rozwijamy także lokalne systemy profilaktyki krzywdzenia dzieci. To jest w dzielnicach, szkołach i przedszkolach. Niezależnie od trudnej sytuacji, Warszawa nie oszczędza na tego typu projektach. Wydajemy na nie około 4 mln złotych. Miasto jest otwarte na poszukiwanie skutecznych rozwiązań służących ochronie dzieci przed przemocą" - powiedział Paszyński

Staramy się również zapewnić szeroki dostęp do pomocy dzieciom, które już doznały krzywdzenia, m.in. w ramach Warszawskiej Sieci Pomocy Dzieciom Wykorzystywanym Seksualnie - dodał.

Dyrektorka Fundacji Dzieci Niczyje Monika Sajkowska podkreśliła, że najmłodsi nie potrafią sami się obronić, dlatego ważne jest, aby dorośli potrafili zauważać problem i odpowiednio reagować. Szefowa FDN dodała, że szczególna odpowiedzialność za bezpieczeństwo najmłodszych ciąży na profesjonalistach, którzy w swej pracy zawodowej stykają się z dziećmi i rodzicami.

"Przez 10 lat organizowania konferencji 'Pomoc dzieciom-ofiarom przestępstw' dotarliśmy do tysięcy profesjonalistów. Przez ten czas gościliśmy wybitnych ekspertów z całego świata, a nasze wydarzenie wpisało się w mapę najważniejszych spotkań tematycznych w Europie" - mówiła Sajkowska.

Zgodnie z wytycznymi Rady Europy dzieci - jako ofiary lub świadkowie przestępstw - powinny być przesłuchiwane jednokrotnie, w specjalnie przystosowanych do tego pokojach, nie powinny być narażone nawet na wzrokowy kontakt ze sprawcą, powinny mieć swojego reprezentanta, gdy ze względu na konflikt interesów nie może być nim rodzic lub opiekun.

W Polsce pokoje do przesłuchań dzieci funkcjonują głównie w komisariatach policji, ale także w sądach lub przy organizacjach pozarządowych. Certyfikat - przyznawany przez Ministerstwo Sprawiedliwości wspólnie z Fundacją Dzieci Niczyje - stanowi wyróżnienie dla najlepiej przygotowanych miejsc przesłuchań małoletnich i ma motywować osoby zarządzające pozostałymi "niebieskimi pokojami" do podnoszenia standardów.

 

«« | « | 1 | » | »»
 • karol
  22.10.2013 07:51
  Fundacja Dzieci Niczyje od lat jest partnerem Ministerstwa Sprawiedliwości, szkoli sędziów i prokuratorów. Maria Keller-Hamela podkreślała, że problem przemocy wobec dzieci jest poważny. Zwykle na jednym klapsie się nie kończy, bo okazuje się, że rodzice nie potrafią nauczyć dziecka posłuszeństwa. Zdaniem Pani Heller wzorem dla Polski powinna być Szwecja.
  Fundacja "Dzieci Niczyje" razem z Ogólnopolskim Pogotowiem dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia", na podstawie rozwiązań zastosowanych w innych krajach, m.in. w Anglii, Hiszpanii i Szwecji opracowało formularz zachowań dla Policji gdy na interwencji okaże się że nie ma znamion czynu zabronionego. Wtedy bieżemy formularz i "Po jego wypełnieniu policjanci powinni wdrożyć odpowiednią procedurę, np. rozważyć zatrzymanie osoby podejrzanej o przemoc w rodzinie, odebrać dziecko bądź wszcząć procedurę Niebieskiej Karty".
  Czy ta fundacja to tylko kolejna instytucja terroru wobec rodziny? Gościu niedzielny raz dajesz dobre artykuły raz popłuczyny z wyborczej. Więcej odwagi.
 • MacBlacker
  25.10.2013 14:43
  Ja mam dwoje dzieci, mój sąsiad troje - jeden z nas na pewno je katuje... tylko kto???!!!

  Ps. Jeśli "przemocą" jest odrywanie na siłę od komputera - to faktycznie ja jestem owym zwyrodniałym zbrodniarzem...

  Ps2.Co za goebbelsik dał na ilustrację tan pasek?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.