Niż demograficzny w Polsce pogłębia się z roku na rok. Warto więc spojrzeć, co nasze lokalne władze robią dla tych, którzy podjęli trud wychowania większej liczby dzieci.
Apetyt rośnie
Co zmieni się w przyszłości? Dyrektor MOPS tłumaczy, że po każdym roku funkcjonowania programu jest przeprowadzana ankieta ewaluacyjna wśród jego uczestników. – Chcemy mieć informację zwrotną oceniającą, czy proponowana oferta jest ciekawa i wartościowa. Pytamy także o oczekiwania – zaznacza. Z podsumowania roku 2013 wynika, że duże rodziny chciałyby przede wszystkim dwóch rzeczy. Jedną z nich jest wprowadzenie do oferty komunikacyjnej całotygodniowych darmowych przejazdów pojazdami MPK – aktualnie posiadacze kart mogą korzystać bezpłatnie z autobusów i tramwajów w weekendy i święta. Drugą oczekiwaną zmianą są ulgi lub zwolnienia w zakresie opłat za media – wodę i śmieci. – Będziemy się temu przyglądać, bo rzeczywiście jest możliwość, byśmy na poziomie gminy zaingerowali w prawo lokalne i wprowadzili korektę – zauważa. Należy zdawać sobie sprawę, że nic nie dzieje się od razu. Ewentualne nowości we wsparciu rodzin wielodzietnych zależą od wielu czynników, a przede wszystkim od możliwości miejskiego budżetu. Warto jednak podkreślić, że raz uruchomiona machina wsparcia dla rodzin już się nie zatrzyma – będzie tylko lepiej. – Nie oznacza to, że uda nam się od razu zaspokoić wszystkie potrzeby. Będziemy jednak sukcesywnie iść do przodu – dodaje.
O wielkiej wartości polityki prorodzinnej Wrocławia może świadczyć fakt nominacji w kategorii „dobre rodzicielstwo” w konkursie „Dobry Klimat dla Rodziny” o nagrodę pary prezydenckiej Anny i Bronisława Komorowskich. Stolica Dolnego Śląska znalazła się wśród 5 najlepszych gmin w Polsce realizujących ciekawe inicjatywy dające trwałe wsparcie rodzinom i pomagające rozwiązywać ich problemy.
Dobry klimat
Karol Białkowski: Program „Trzebnicka rodzina 3+” to inicjatywa stosunkowo nowa w gminie. Jak się sprawdza?
Marek Długozima: Jego realizację zaczęliśmy w lipcu ubiegłego roku. Z programu korzystają wszystkie rodziny wielodzietne, a nie tylko te o niskich dochodach. Wydaje się nam, że w ten sposób doceniamy trud rodzicielski wychowania i utrzymania dzieci. Mogę sobie wyobrazić, z jakimi problemami borykają się ci rodzice, ponieważ sam pochodzę z dużej rodziny. Mam trzy siostry i wiem, jak wiele trudu włożyli rodzice w nasze wychowanie.
Jakie są sztandarowe elementy programu?
Mamy bogaty pakiet zniżek. Najwięcej dają te, które powodują, że w domowych budżetach zostaje do dyspozycji więcej pieniędzy. Stąd np. ulgi przy gospodarce odpadami komunalnymi. Dzieci z dużych rodzin dostają też dodatkowe punkty podczas rekrutacji do przedszkoli. W ten sposób umożliwiamy rozwój zawodowy obojgu rodzicom.
Uczestnicy programu mogą korzystać także z darmowych przejazdów komunikacją gminną. Wprowadziliśmy ulgi na wstęp do obiektów rekreacyjnych – do Parku Wodnego ZDRÓJ, na lodowisko, na halę sportową – i na imprezy kulturalne, które organizujemy. Dzięki wsparciu różnych instytucji możemy realizować zdecydowanie więcej udogodnień. Fundacja Golden Tulip prowadzona przez Katarzynę Trawińską pomoże nam sfinansować szczepienia przeciwko pneumo- i meningokokom. Wcześniej organizacja ta wsparła stworzenie gabinetu językowego w SP nr 2, a już niedługo wspólnie zbudujemy plac zabaw przy Przedszkolu nr 1 w Trzebnicy.
Rodziny wielodzietne to ciężar czy błogosławieństwo dla gminy?
Jestem przekonany, że wspólnie z prywatnymi instytucjami możemy naprawdę skutecznie je wspomagać. Wszyscy jesteśmy za nie odpowiedzialni. To właśnie dzieci będą stanowiły o przyszłości naszego miasta i gminy. Inwestycja w rodziny przynosi konkretne korzyści ekonomiczne także dla przedsiębiorstw. Mechanizm jest prosty. Dzięki działaniom gminy w rodzinnych portfelach zostaje więcej pieniędzy. Chcielibyśmy, aby zostały one wydane u naszych partnerów – firm, które podpisując z nami umowę, gwarantują rabaty na sprzedawane przez siebie produkty. Składam jednak ważną deklarację. Nie tylko wielodzietne rodziny są dla nas ważne. W Trzebnicy tworzymy dobry klimat dla wszystkich rodzin.
Zwykle każda gmina realizuje swój własny program wspomagania rodzin i nie współpracuje w tej kwestii z ośrodkami sąsiadującymi. Jest jednak wyjątek...
Jesteśmy gminą satelitarną dla dużego Wrocławia i chcielibyśmy dać naszym mieszkańcom możliwość uczestnictwa w życiu kulturalnym również w dużym mieście. Stąd umowa, która gwarantuje naszym dużym rodzinom zniżki do wrocławskiego zoo. Działa to też w drugą stronę. Wielodzietne rodziny mogą korzystać z ulg w naszym parku wodnym. Na razie to tylko jedna „jaskółka”, ale liczymy, że wkrótce uda się nam wspólną ofertę zdecydowanie poszerzyć.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |