Spalili kościół. Proboszcz chce, by uniknęli kary

13-letni Mateusz i jego o 3 lata młodszy kolega Michał spalili nieczynny, drewniany kościół ewangelicki w Bytomiu-Bobrku. Starszemu grozi umieszczenie w ośrodku wychowawczym, bo wpadł już wcześniej w konflikt z prawem. Luterański proboszcz wstawi się za chłopcami, by uniknęli kary.

Do zaprószenia ognia doszło, gdy dwaj koledzy bawili się, rzucając zapalonymi zapałkami. Być może poszli do starego kościoła, by palić w nim papierosy. W każdym razie nie po to, by go spalić. Zapalili firankę. Potem zajęła się cała konstrukcja. Budynek nadaje się tylko do rozbiórki. Jak ocenia ewangelicki proboszcz ks. Jan Kurko, jego odbudowa kosztowałaby z milion zł. Nie wiadomo, czy stanie jeszcze w Bobrku. Był tam niemal codziennie dewastowany i kilka razy podpalany. Na razie wiadomo, że po rozebraniu trafi do skansenu w Chorzowie.

Ksiądz chce zaproponować sądowi, by sprawcy uniknęli kary. - Kara, która nic nie daje człowiekowi, nie ma sensu -powiedział „Gazecie Wyborczej”. Zaproponuje, by chłopcami zajęli się streetworkerzy z Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. W Bobrku, który jest dzielnica mocno zdegradowaną, prowadzą tzw. szkołę mobilną. Gromadzą dzieci, by wychwycić ich potrzeby, ale też ich mocne strony, które następnie starają się rozwijać.

 

«« | « | 1 | » | »»
 • Maciej1
  19.09.2014 21:09
  Dla małoletnich Sąd orzeka środki wychowawcze a nie kary. Jeżeli Mateusz wcześniej miał konflikt z prawem to miał nadzór kuratora.Jeżeli podpalił nieumyślnie na pewno nie grozi mu ośrodek wychowawczy na który czeka się bardzo długo( do roku). Koledze Michała nic nie grozi bo ma 10 lat. Najwyżej jego rodzice mogą mieć kłopoty. Propozycja proboszcza godna pochwały.
 • Filip
  19.09.2014 23:45
  Rodziców tych dzieci pod sąd! Mnie od bachora uczono, że od jednej zapałki można spalić chałupę! Wpajano mi to tak, że nie raz kolegom wybijałem z głowy głupie pomysły podpalania firanek, pościeli i innych przedmiotów w domu!
 • Franciszek
  20.09.2014 13:34
  Po pierwsze jaki kościół, a po drugie jaki ksiądz? To są heretycy, którzy mają pastorów i zbory ;) Chyba, że szanowna redakcja również przeszła na protestantyzm...
 • Chrześcijanin
  23.09.2014 21:50
  Nie można nikogo upokarzać i dzielić ludzi, na lepszych i gorszych, wszyscy chrześcijanie oraz inni wyznawcy są dziećmi bożymi oraz braćmi i siostrami. Katolik, Protestant, innowierca są dla nas równi i należy im się szacunek. Chłopcy popełnili czyn zabroniony i powinni, za to odpowiedzieć
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.