Włoscy biskupi: "nie" dla homozwiązków

Włoski episkopat zdecydowanie sprzeciwił się prawnemu uznaniu „małżeństw” jednopłciowych.

Przewodniczący Episkopatu Włoch kard. Angelo Bagnasco wygłosił przemówienie na rozpoczęcie obrad włoskich biskupów w Asyżu. Tworzenie nowych form związków nazwał nieodpowiedzialnym osłabianiem instytucji rodziny. Porównał to do konia trojańskiego, który – przez podważenie kulturowych i społecznych wartości małżeństwa – ma doprowadzić do dezorientacji społeczeństwa. Tymczasem, jak podkreślił hierarcha, także zgodnie z włoską konstytucją (w której małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny), rodzina jest moralnym i materialnym fundamentem, dzięki któremu ludzie mogą stawiać czoła przeciwnościom i obawom.

Kard. Bagnasco w rozmowie z „Corriere della Sera” wyjaśnił, że jakiekolwiek prawne uznanie związków homoseksualnych otwarłoby drogę do procesów sądowych, które ostatecznie poskutkowałyby faktycznym traktowaniem takich związków jak małżeństwa. Hierarcha zauważył też, że miłość to także odpowiedzialność. W tym kontekście niedopuszczalne jest traktowanie dzieci jak towaru zaspokajającego potrzeby dorosłych. Nie można się ich domagać – to dzieci mają prawo do ojca i matki.

Takie zjawiska, zdaniem kardynała, mają korzenie „w nihilizmie, który od ponad wieku krąży w świecie Zachodu i zatruwa umysły”. Nawiązując do niedawnego synodu w Watykanie, podkreślił, że stanowisko włoskiego episkopatu w sprawie „wolnych związków”, także homoseksualnych, pozostaje niezmienione.

«« | « | 1 | » | »»
 • Viator
  12.11.2014 10:42
  Powalająca znajomość źródeł informacji u redaktora fk (Franciszka Kucharczaka?) Wczoraj można było przeczytać o tym na Radiu Watykańskim. Zresztą na wiara.pl też się wczoraj znalazło:

  http://kosciol.wiara.pl/doc/2240776.Cel-wyeliminowanie-chrzescijanstwa
 • operator
  12.11.2014 11:49
  Włoch to ostatni skrawek Zachodu Europy, który broni się przed "postepem" i nie mam żadnych wątpliwości że politycy tego kraju zaprowadza w końcu "tęczowy porządek". Jednak mam nadzieję że w sporej części niektórych społeczeństw "starej UE" narodzi się opór przeciw tej nowej dyktaturze i kiedyś ten nowy wspaniały system zostanie obalony.
 • Daniello
  12.11.2014 12:20
  Bóg zapłać ze zdrową naukę.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.