O magicznej wodzie, wyrywaniu zębów i zdrowym uśmiechu z Aleksandrą Dornowską-Pytlowany, wojewódzkim konsultantem ds. stomatologii dziecięcej, rozmawia ks. Piotr Sroga.
To co najlepiej zrobić?
Przede wszystkim nie panikować. Proszę pamiętać, że leczenie zębów mlecznych odbywa się szybciej niż w przypadku zębów stałych. Mam tu na myśli etap oczyszczania ubytku, czyli popularne borowanie. Czasem to naprawdę dosłownie kilka sekund i po sprawie. Przede wszystkim jednak trzeba odpowiednio dziecko przygotować mentalnie do wizyty u dentysty.
Powtarzać, że nie będzie bolało?
Wielu rodziców tak robi, ale to zła droga. Samo używanie słowa „ból” już będzie wywoływało złe nastawienie. Poza tym to niepedagogiczne, bo jeśli coś mocniej zaboli, to dziecko będzie czuło się oszukane. Ważne jest, by wyjaśnić, co się będzie działo. Ja wielokrotnie pokazuję moim pacjentom jak działa ta „magiczna maszyna do borowania”. Dzieci widzą, że tak naprawdę tryska tam woda i wiedzą, że ta woda ma „wygonić robaczki”. Mają świadomość, że nikt nie chce ich skrzywdzić. Na swój sposób rozumieją, co się wokół nich dzieje i dlatego czują się bezpieczne. Podejście lekarza jest tu kluczowe. Nie każdy stomatolog powinien leczyć dzieci. Wiem, co mówię, bo często trafiają do mnie osoby po niekoniecznie dobrych pierwszych doświadczeniach z dentystą. By leczyć dzieci, trzeba mieć do nich odpowiednie podejście, rozumieć, ze one widzą świat nieco inaczej niż dorośli.
Jak zatem zadbać o higienę zębów?
Nie powiem zapewne nic nowego, gdy stwierdzę, że zęby po prostu trzeba myć. Od samego początku, gdy tylko się pojawią. Ważne jest też, by po wieczornym myciu zębów już nic nie jeść. Jeśli dziecko umyło już zęby, a potem sięga jeszcze po jedzenie możemy przyjąć, że tych zębów tak naprawdę nie umyło. Nawet mleko matki podawane w nocy to doskonała pożywka dla bakterii. Także częste przekąski pomiędzy głównymi posiłkami też nie pomagają w walce z próchnicą. Chodzi o to, że wówczas w ustach nie ma optymalnego PH.
Specjalizuje się Pani również w leczeniu ortodontycznym. Czy noszenie aparatów ortodontycznych jest teraz modne?
Modny jest zdrowy uśmiech. Noszenie aparatu ortodontycznego jest tylko etapem w jego osiągnięciu. Nie sądzę, by ktoś nosił aparat dla samej mody, natomiast faktycznie, osób decydujących się na tę formę leczenia jest coraz więcej.
Czy każdy może nosić taki aparat?
W stomatologii powinno unikać się uogólniania. Zawsze należy najpierw zapoznać się z pacjentem i jego problemem, by móc zarekomendować jakąś formę leczenia. Ogólnie mogę potwierdzić, że dzieci, młodzież i osoby dorosłe mogą poddać się leczeniu ortodontycznemu. Trzeba mieć świadomość, że u dzieci i młodzieży ten proces będzie szybszy niż u osób dorosłych. Nie ma żadnych przeszkód, by w każdym wieku cieszyć się zdrowym uśmiechem.•
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |