Przenikliwy dźwięk dzwonka na przerwę rozdziera ciszę. W głównym holu. w geście piłkarskiego króla strzelców, ślizgając się po podłodze, „wjeżdża” radosny uczeń szkoły podstawowej, tuż za nim pojawiają się grupy gimnazjalistów i licealistów. Tak żyje Zespół Szkół Katolickich w Żarach.
Mija kolejna godzina lekcyjna, na przerwie chłopcy jednej z klas szkoły podstawowej dumnie prezentują w skoroszytach zbiory kart, które skrzętnie kolekcjonują – tym razem nie doszło jednak do satysfakcjonującej transakcji wymiennej. Donośny dzwonek informuje, że zaczyna się kolejna lekcja. Szósta klasa ma język polski. Polonistka Małgorzata Fudali-Hakman rozmawia z uczniami o tym, skąd w języku polskim tyle zapożyczeń z wyrazów obcych. Uczniowie są cały czas mobilizowani do myślenia i aktywności, uzupełniania zadań w podręczniku multimedialnym. W trakcie lekcji ujawniają się wśród uczniów umiejętności aktorskie i kabaretowe. – Fajnie by było, gdyby wyraz „fajnie” wszedł do języka literackiego – prowokacyjnie zagaduje jeden z uczniów. Nauczycielka języka polskiego jest innego zdania. – Mam nadzieję, że nigdy się tak nie stanie. Polonistka w ramach zajęć dodatkowych prowadzi grupę teatralną, przygotowuje z uczniami również programy kabaretowe. Na podsumowanie przeczytanej lektury uczniowie kręcą film, szóstoklasiści mają już na swoim koncie parę udanych projektów filmowych i kabaretowych. – Tworząc nasze przedstawienie, wzorujemy się na znanych kabaretach, ale dostosowujemy się do sytuacji. Dzięki występom uczymy się sztuki improwizowania, stajemy się bardziej otwarci, nabieramy odwagi i uczymy się dystansu do siebie. Pozwalamy, żeby widzowie mogli się pośmiać, ale my również mamy dobrą zabawę – mówili uczniowie szóstej klasy, przygotowujący na zakończenie szkoły podstawowej nowy program.
Katolickie Szkoły im. Jana Pawła II w Żarach powstały w 1997 r. dzięki zaangażowaniu ks. Tadeusza Dobruckiego. W kończącym się roku szkolnym 2014/2015 do szkoły podstawowej uczęszcza 166 uczniów, do gimnazjum – 139, do liceum – 80, egzamin dojrzałości zdaje 34 maturzystów. Grono pedagogiczne składa się z 60 wykwalifikowanych nauczycieli, którzy – jak podkreślają sami uczniowie – włączają się w tworzenie rodzinnej atmosfery szkoły, wychowują przykładem i mobilizują do pracy, żeby każdy z uczniów mógł osiągnąć optymalny poziom. – Koncepcja pracy szkoły oparta jest na motcie patrona szkoły Jana Pawła II: „Pomagajmy młodym budować fundament pod ich przyszłe życie”. Dla realizacji tych założeń działania i funkcje szkoły ukierunkowane są na potrzeby uczniów, rodziców i nauczycieli. Celem szkoły jest zapewnienie uczniom możliwie wszechstronnego rozwoju duchowego, intelektualnego i fizycznego zgodnego z zasadami chrześcijańskimi zawartymi w Dekalogu i Ewangelii – powiedziała Elżbieta Prus, wicedyrektor szkoły.
W papieskiej rodzinie
Żarski Katolik jest jedną z 43 placówek należących do Rodziny Szkół Jana Pawła II Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. 18 maja w Jerzmanowej odbył się czwarty zjazd ich przedstawicieli.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Praktyka ta m.in skutecznie leczy głębokie zranienia wewnętrzne spowodowane grzechem aborcji.