Tego słowa brakuje w polskiej Konstytucji

Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej" – takie słowa możemy przeczytać w artykule osiemnastym Konstytucji RP. Dobrze, że wartości rodzinne zostały wyróżnione w ustawie zasadniczej, szkoda, że pominięto jeden ważny aspekt – ojcostwo.

Czy jest ono mniej ważne niż na przykład macierzyństwo? Z pewnością nie. Tego samego zdania jest Dariusz Cupiał z Inicjatywy Tato.Net. Na stronie www.citizengo.org można znaleźć jego petycję „O należne miejsce ojcostwa w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej”. W liście do głowy Państwa prosi o dopisanie ojcostwa „do katalogu podstawowych wartości chronionych przez Rzeczpospolitą Polską”. Do tej pory ponad 17 tysięcy osób poparło petycję i podpisało się pod tym apelem. Organizatorzy mają nadzieję na zebranie 20 tysięcy podpisów.

W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o referendum konstytucyjnym. Prezydent Andrzej Duda dąży do jego zorganizowania, a podczas spotkania na Stadionie Narodowym 26 kwietnia wspomniał o potrzebie "podkreślenia w Konstytucji szczególnej pozycji i przywilejów rodziny". Uznanie ojcostwa za jedną z podstawowych wartości rodzinnych wydaje się prostym, a jednocześnie potrzebnym rozwiązaniem. „Wsparcie w sferze symbolicznej i sferze idei okazuje się niezwykle ważne” – podkreśla Dariusz Cupiał, który w ramach Inicjatywy Tato.Net od 14 lat zachęca mężczyzn do przeżywania ojcostwa jako pasji oraz najważniejszej roli w życiu.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| OJCOSTWO

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Gość
  27.04.2018 21:25
  "Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej" - O jaki ładny zapis, może należy go dać na transparenty i pójść na marsze z obrońcami konstytucji? Mogą się zdziwić.
 • gość
  28.04.2018 09:52
  Skoro jest "rodzicielstwo" to pod to pojęcie podlega zarówno macierzyństwo jak i ojcostwo. Jednak skoro tylko macierzyństwo dodatkowo zostało wyróżnione, to należy też w ten sam sposób wyróżnić ojcostwo.
 • bisnetus
  28.04.2018 12:27
  Tak więc z konstytucji należałoby usunąć słowo "macierzyństwo" zostawiając tylko słowo "rodzicielstwo" albo zamiast tego drugiego wstawić "ojcostwo". Tak chyba byłoby logiczne. Należałoby również sprecyzować, czy "rodzicielstwo" jest rozumiane czysto biologicznie, czy też obejmuje również związki adopcyjne, które mogą też tworzyć pełnowartościowe rodziny.

  Jednak do tego "prezydenta" i tak nie będę niczego pisał. Facet, który bezczelnie depcze Konstytucję nie ma najmniejszego moralnego prawa jej zmieniać i się na jej temat wypowiadać. Pod tym względem jest jest on całkowicie skompromitowany.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.