- Sprzeciw sumienia nie jest zachcianką - mówili autorzy ustawy chroniącej wolność działania zgodnie z wyznawanym systemem wartości.
Projekt zapewnia obywatelom możliwość odmowy wykonania obowiązku niezgodnego z przekonaniami. Przyszła ustawa ma dotyczyć wszystkich, ale przede wszystkim osób wykonujących zawody medyczne.
Jak tłumaczą autorzy, to właśnie lekarze, pielęgniarki czy farmaceuci najczęściej stają w sytuacji, kiedy pacjent lub przełożony domaga się od nich wykonania nieetycznej czynności, np. udziału w aborcji lub przepisania środka poronnego.
- Wolność sumienia bywa mylona z wolnością religijną. Wolność sumienia polega na możliwości działania zgodnie z tym, co uważamy za dobre - wyjaśniał dr Tymoteusz Zych z Instytutu Ordo Iuris. Jak dodał, nie oznacza ona spełniania zachcianek. - Nie można nią tłumaczyć np. narażenia czyjegoś życia - mówił.
Prawnik z Ordo Iuris zaznaczył, że wolność sumienia nie jest dyskryminacją i dotyczy przedmiotu, a nie osoby. Na jej podstawie można bowiem odmówić udziału w czymś niemoralnym, a nie można nie wykonać usługi, bo zamawia ją ktoś, kogo nie akceptujemy.
Z kolei dr Marcin Olszówka przypomniał, że wolność sumienia jest zagwarantowana przez konstytucję, a potwierdzona przez orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 2015 r. Jednak niektóre ustawy kłócą się z tą zasadą.
- Nasz projekt uchyla przepisy z czasów PRL, w tym wzorcowo niekonstytucyjny przepis stanowiący, że wolność sumienia nie obejmuje klauzuli sumienia - mówił dr Olszówka.
Obecny podczas prezentacji dr Bogdan Chazan mówił natomiast o działaniach mających na celu likwidację klauzuli sumienia.
- Niekiedy nawet etycy medyczni żądają, by jej nie było. To uderzy w pacjentów. Sumienia lekarskie będą niszczone. Medycy stracą wrażliwość i staną się pozbawionymi zasad dostarczycielami usług - przestrzegał ginekolog.
Projekt firmowany przez Ordo Iuris i Centrum Życia i Rodziny zmienia 8 ustaw. Zawiera klauzulę generalną gwarantującą możliwość poszanowania sumienia wszystkich oraz przepisy szczegółowe dotyczące pracowników medycznych, w tym lekarzy i farmaceutów.
Oprócz podpisów pod projektem, zbierane są głosy wsparcia dla petycji wzywającej parlamentarzystów do ochrony sumienia polskich obywateli. Petycję można podpisać na stronie wobroniesumienia.pl.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.
"Mikołaje" zarobią więcej na imprezach firmowych, mniej - w galeriach handlowych.